Uşak'ta 17 yaşında katledilen Enes Sarı'nın ailesi açıklama yaptı Uşak'ta 17 yaşında katledilen Enes Sarı'nın ailesi açıklama yaptı

Uşak’ta önceki gün başlayan ve halen söndürme ve soğutma çalışmaları devam eden orman yangınından sonra, Valilik bazı kararlar yayınladı. Buna göre ormana 500 metre mesafede biçerdöverle hasat çalışmasının akşam saat 21:00 ile 06:00 arasında olması gerektiği aktarıldı. Bunun dışında Uşak Valiliği, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın orman yangınlarına yol açanlarla ilgili uygulanacak cezalara dair paylaşımını da aktardı. Peki Orman Yangınlarına yol açmanın cezası nedir?
Orman yangına sebebiyet verenlere 2 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor
Orman yangınlarına yol açmak veya istemeden sebep olmanın ağır cezaları bulunuyor. 6831 sayılı Kanunda çizilen sınırlara göre 2 ila 7 yıl hapis cezasının öngörüldüğü orman yangınlarıyla ilgili maddeler şöyle:
“Dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı olarak orman yangınına sebebiyet verenler iki yıldan yedi yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Ancak failin yangının söndürülmesine ve etkilerinin azaltılmasına yönelik çabaları veya meydana gelen zararın azlığı göz önünde bulundurularak, verilecek ceza yarısına kadar indirilir. Zararın belirlenmesinde yangın sonucu tamamen yanan ağaç ve ağaççıkların değeri, kısmen yanan ağaç ve ağaççıkların değerinde meydana gelen azalma, alt tabaka orman örtüsünün yanması nedeniyle oluşan zarar ve toprağın humuslu tabakasının yanması nedeniyle meydana gelen verim kaybı dikkate alınır (Orman Kanunu m.110/3. bent).”
KASTEN ORMAN YAKANLARA İSE EN AZ 10 YIL HAPİS VE PARA CEZASI 
“Kasten orman yakan kişi, on yıldan az olmamak üzere hapis ve onbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır. Devletin güvenliğine karşı suç işlemek amacıyla kurulmuş bir örgütün faaliyeti çerçevesinde devlet ormanlarını yakan kişi müebbet hapis ve yirmibin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır (Orman Kanunu m.110/4-5. bent). Yukarıda yazılı suçların işlenmesi sebebiyle, ölüm veya yaralanmanın meydana gelmesi halinde, ayrıca taksirle öldürme veya kasten öldürme suçlarından dolayı cezaya hükmolunur (Orman Kanunu m.110/son).”
ORMANDA YANGINA YOL AÇMASA BİLE BAZI DAVRANIŞLARA CEZALAR VERİLİYOR
“Orman yangınına neden olmasa bile, aşağıdaki fiilleri işleyenler hakkında bir yıldan üç yıla kadar hapis ve adli para cezasına hükmolunur (Orman Kanunu m.110/2. bent):
•    Ormanlarda izin verilen ve ocak yeri olarak belirlenen yerler dışında ateş yakmak veya izin verilen yerlerde yakılan ateşi söndürmeden mahalli terketmek,
•    Ormanlara sönmemiş sigara veya yangına dolaylı olarak yol açabilecek madde atmak,
•    Ormanlara dört kilometre mesafede veya Orman Kanunu’nun 31.ve 32. maddeleri kapsamına giren köyler hudutları içinde anız veya benzeri bitki örtüsü yakmak.” 

Editör: Ali ARASLI