Uşak'ta tekstil sektörünün durumu konuşuldu Uşak'ta tekstil sektörünün durumu konuşuldu
Deri Karma OSB’nin belediyenin evsel atık arıtma suyunu kullanması için Uşak Belediye Başkanı’na oy birliğiyle yetki verildi.
Bir süre önce Uşak Belediyesi’nin Yavu köyündeki arıtma tesisindeki suyun Deri Karma OSB’ye verilmesi kararlaştırıldı. Söz konusu projenin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanması için Uşak Belediye Başkanı’na yetki verilmesi istendi. Uşak Belediye Meclisi’nde söz konusu durum gündeme alındı. Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, Deri Karma OSB için daha önce bir baraj çalışması yapıldığını belirterek, şu bilgileri verdi:
Beledi̇ye Mecli̇si̇2
“Deri Karma OSB için daha önce DSİ ile bir baraj yapılması planlandı. Fakat yapılan incelemelerde barajda su tutulması mümkün görülmedi. Yeraltı su kaynaklarının kuruması nedeniyle, bölgenin su sorununu çözmek için evsel atık arıtma tesisinin suyunu kullanma gündeme geldi. Böylelikle yeraltı su kaynakları korunacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na hazırlanan proje ön onaydan geçti ve burada işlerin başlaması için bir protokol yapılacak. Protokolün imzalanması için Meclisimizin Belediye Başkanına yetki vermesi lazım. Atık suların kullanımı ve su kaynaklarının korunması için proje önemli. Bakanlıklarımız da suyun geri kazanımını teşvik ediyor. Uşak Belediyesi olarak da Deri Karma OSB’ye desteğimizi vereceğiz”.
Beledi̇ye Mecli̇si̇1
Başkan Çakın’ın açıklamasının ardından, madde oy birliğiyle kabul edildi. Önümüzdeki günlerde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’yla bir protokol yapılacak. Yapılacak protokolün ardından, bölgenin su ihtiyacının karşılanması için hazırlanan proje için çalışmalar başlayacak.
DERİCİLER TAŞIMA SUYU KULLANDI
Deri Karma OSB’deki su sorunu geçtiğimiz yaz döneminde çok yoğun bir şekilde hissedildi. Bölgedeki deri sanayicisi, tankerlerle su alarak deri işlediler. Bu durum deri sanayicisinin maliyetlerini de artırdı. Sulu işlenti gerektiren deri sektörü, kuraklıktan etkilenecek sanayi alanlarının başında geliyor. Bölgenin su sorununun çözümü, uzun vadede üretimde devamlılığı sağlayacak.
Beledi̇ye Mecli̇si̇
Editör: Ali ARASLI