Uşak’ta Dörtyol mevkiinde bulunan ve daha önce Devlet Hastanesi olarak kullanılan binalar önümüzdeki günlerde yıkılacak. Söz konusu bölgede bulunan parke taşların sökülmeye başladığı ve çevrede yıkımla ilgili gerekli faaliyetlerin başlaması için çalışmalara geçildiği görüldü. Konuyla ilgili bilgi veren Uşak İl Sağlık Müdürlüğü’nden bazı yetkililer, binalarda ihtiyaç olabilecek malzemelerin alınmasını için sağlık personelini bilgilendirdiklerini ve binalara yıkım ekibinin girmesinin ardından, yıkımın başlayacağını bildirdiklerini ifade etti.

Uşak’ın Devlet Hastanesi binaları, 1915’te şu andaki boş olan alanda bulunan 2 su kaynağının ardından inşa edildi. Gedikzade Mehmet Efendi’nin girişimleri sonucu yapılan hastaneye “Memleket Hastanesi” ismi verilirken, aynı bina 1922’de Yunanlılar tarafından yakıldı ve buraya 25 yataklı tek katlı bir bina daha yapıldı. 1954’e kadar 25 yatağı bulunan hastane daha sonra aşama aşama kapasite artışına gitti ve 50 yataklı hale geldikten sonra 1962’de 275 yatan hastaya bakabilir hale geldi. Zamanla hasta kapasitesi artan hastane, 2007’de eski SSK hastanesini de kapsamına aldı. Bir dönem Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği adıyla hizmet veren hastane binaları, TOKİ tarafından tartışmalı bir şekilde inşa edilen 400 yataklı yeni hastanenin yapımıyla boşaltıldı. Binanın depreme dayanıksız olması nedeniyle zamanla bünyesinde kalan fizik tedavi ve ruh sağlığı birimleri de kapatıldı ve yıkıma hazır hale getirildi. Edinilen bilgiye göre hastane binasının yıkımı için çalışmalar başladı ve bu kapsamda daha önce bahçe ve otopark olarak kullanılan alandaki parke taşları sökülmeye başlandı. Uşak İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri de yıkım için kendi personeline bilgi verdi ve müteahhit hastaneye girmeden önce burada kalan ve ihtiyaç olabilecek malzemelerin alınması gerektiği talimatını verdi.

TOKİ’YE DEVRİ TARTIŞMA KONUSU OLDU, YEŞİL ALAN OLMASI İSTENDİ

Söz konusu hastane bölgesinin bir dönem TOKİ’ye devredildiği ve burada bir alışveriş merkezi yapılacağı iddiaları da gündeme geldi. Dönemin CHP’li Uşak Milletvekili Dilek Akagün, hastane binalarının yeşil alan olması için çalışma başlattıklarını ve bu konuda kentteki tüm sivil toplum kurumlarına iş düştüğünü belirtmişti. Uşak Mimarlar Odası İl Temsilciliği de hastane binalarının yıkılmasıyla bu alanın yeşil alana dönüştürülmesi gerektiğini ve kentte nefes alma alanına ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi.

BUGÜN UŞAK’IN BAŞLI BAŞINA BİR HASTANEYE İHTİYACI VAR VE BURAYA SEMT POLİKLİNİĞİ KURULABİLİR

Uşak’ta şu anda hizmet veren Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin beklentileri karşılayamaması ve hastane binası için yapılan yanlış yer  seçimi, kentte ikinci bir hastanenin ihtiyaç haline gelmesine neden oldu. Kentte randevu sorunu yaşayan vatandaşların en çok dertli olduğu konuların başında, yeni hastaneye ulaşımda yaşanan güçlükler. Hastaneni uzak bir noktaya yapılması ve çevresinde bulunan arıtma tesisi terfi istasyonu da, çok ciddi bir sorun olarak ön plana çıkıyor.

Uşak'ta dumandan zehirlenen adam hayatını kaybetti Uşak'ta dumandan zehirlenen adam hayatını kaybetti

Söz konusu eleştirilere bir yanıt veren ve yıkımı planlanan eski hastaneler hakkında geçtiğimiz günlerde katıldığı bir TV programında konuşan AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş, “Uşak’ta ek hastaneye ihtiyaç var mı? Şu anda bir sıkıntı yok. İleride doktorlar artacak ve poliklinikler yetmez. Ek binaya ihtiyaç olacak. Eski Devlet Hastanesi’nin bulunduğu yeri yıkıp orayı semt polikliniğine çevirebiliriz” dedi. Öte yandan vatandaş, hastane binalarının yıkılıp tekrar sağlam ve kaliteli hizmet verecek bir hastaneye dönüştürülmesini istiyor.