Adil Özdemir, Kurban Bayramı'nın dayanışma ve paylaşmak için önemine vurgu yaptı Adil Özdemir, Kurban Bayramı'nın dayanışma ve paylaşmak için önemine vurgu yaptı

Uşak’ın hava kalitesi, çevresindeki bir çok kente göre iyi düzeyde. UHKİA rakamlarına göre Uşak’ın havası temiz.

Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı verilerine göre, Uşak’ın havası bugün itibariyle çok kirli sınıfta değil. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın sistemi UHKİA’da hava kalitesi saat saat takip ediliyor. Burada Uşak, İzmir, Aydın, Balıkesir ve İstanbul gibi tüm illere ait veriler dikkat çekiyor.

UHKİA’nın verilerine göre Uşak’ta hava kalitesi, 50 eşik değer sınırında yer alıyor. 50’nin üzerinde sabah saat 8 sıralarında çıkan hava kalitesi, günün bir çok saatinde bu rakamın altında. Yani Uşak’ın hava kalitesi, buradaki ölçüme göre iyi seviyede. 23 ve 29 Aralık 2023 tarihleri arasında 7 günlük gösterge de de 3 gün hariç, hep 50’nin altında değer ortaya çıktı.
Buna göre kentin son 7 günlük hava kirliliği değerleri şöyle
  • 23 Aralık 2023- 35’le iyi seviye
  • 24 Aralık 2023 – 41’le iyi seviye
  • 25 Aralık 2023 - 53’le orta seviye
  • 26 Aralık 2023 – 51’le orta seviye
  • 27 Aralık 2023 – 49’la iyi seviye
  • 28 Aralık 2023 – 50’yle orta seviye
  • 29 Aralık 2023 – 44’le iyi seviye
Rakamlara göre Uşak’ın çevresindeki bir çok ilde hava kalitesi orta düzeyde gerçekleşiyor. Denizli, Kütahya, Afyonkarahisar ve Eskişehir’de hava kalitesi orta düzeylerde seyrediyor. Balıkesir’in ve İzmir’in bazı bölgelerinde ise kirlilik düzeyi yüksek çıkıyor.

Doğalgaz kullanıma kirlilik düzeyine düşürüyor

Uşak’ta konutlarda ağırlıklı olarak doğalgaz kullanımına geçildi. İzmir-Ankara karayolu üzerinde önceleri kömürlü kaloriferle ısınan konutlar da dönüşüm büyük ölçüde sağlandı. Söz konusu durum kentte hava kalitesini artıran unsurlar olarak görülüyor.

Egzoz dumanı ciddi bir sıkıntı

Uşak’ta havayı kirleten unsurların başında egzoz dumanı geliyor. Kent merkezinde araç kullanımının yaygın olması, bu durumu tetikliyor. Bisikletle işe gidip gelindiğinde, egzoz dumanı daha net fark edilebiliyor. Kentteki egzoz atıkları, bisiklet kullanımı önündeki engellerden biri olarak dikkat çekiyor.
UŞAK PORT HABER///
Editör: Ali ARASLI