Uşak'ta tarlalara yapılan lüks konutların bulunduğu alanları yaban domuzları basıyor Uşak'ta tarlalara yapılan lüks konutların bulunduğu alanları yaban domuzları basıyor
Uşak Tanıtım ve Kültür Gönüllüleri Derneği, Eşme’nin Uluyayla köyünde keşfettikleri Dipsiz Dere ve şelalenin bulunduğu bölge için tescil talebinde bulundu. Aynı zamanda bölgenin Milli Park alanı ilan edilmesi için talepte bulunan Uşak Tanıtım ve Kültür Gönüllüleri Derneği, konuyla ilgili dilekçelerini Uşak İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne teslim etti.
Dipsiz Dere (2)
Geçtiğimiz hafta Uşak Tanıtım ve Kültür Gönüllüleri Derneği, Eşme’de çalışma yaptı. Eşme’nin Uluyayla köyünde Dernek Başkanı Mehmet Keyvanoğlu ve dernek yöneticileriyle bir inceleme yapıldı. Dernek Yöneticileri ve üyeleri burada Dipsiz Dere ve bölgede bulunan şelaleye gittiler. Daha önce gün yüzüne çıkmayan ve pek bilinmeyen Dipsiz Dere’de inceleme yapan UTKGD mensupları, zorlu olan vadiye inerek, görüntü aldı ve fotoğraflar çekti. Dernek Yöneticisi Alparslan Dur bölgedeki doğal güzellileri fotoğrafladı ve video çekimi yaptı.
Dipsiz Dere (1)

MİLLİ PARK ALANI İLAN EDİLMESİNİ İSTEDİLER

Söz konusu keşfedilen alan, vatandaştan büyük beğeni topladı. Sosyal medya hesapları üzerinden fotoğraf ve videoları yüz binden fazla erişim alan Dipsiz Dere ve bölgede bulunan şelalenin koruma altına alınması ve alanın Milli Park ilanı için ilk adım atıldı. Dernek Başkanı Mehmet Keyvanoğlu, konuyla ilgili dilekçelerini İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne ilettiklerini ifade etti.
Keyvanoğlu, dernek adına şu açıklamayı yaptı:
“Uşak’ın tüm güzelliklerini keşfeden bir oluşumuz. Önceki haftalarda Buğdaylı köyünde ikinci bir Taşyaran keşfetmiştik. Bir sonraki hafta da çalışmalarımızı Eşme bölgesine yoğunlaştırdık. Uluyayla köyünde Dipsiz Dere olarak bilinen bölgede incelemeler yaptık. Çok zorlu bir vadiye inerek buradaki doğal güzelliği keşfettik. Bu suyun özelliği yılın 12 ayı akıyor olması. Burada harika bir tabiat güzelliği var ve bunların koruma altına alınması lazım. Bu konuda dilekçemizi İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne verdik. Aynı zamanda bölgenin Milli Park ilanı için de girişimimizi yaptık.”
Dipsiz Dere (5)

TEK BAŞINIZA KESİNLİKLE GELMEYİN!

Bölgenin son dönemlerde izlenen video ve görüntülenen fotoğraflarla tanındığını belirten Mehmet Keyvanoğlu, macera tutkunlarını bir kez daha uyardı. Dağ yürüyüşlerini ve tırmanışlarını bilen kişilerle bölgeye gidilmesini isteyen Keyvanoğlu, şöyle dedi:
“Dipsiz dereye gelmek isteyenler kesinlikle tek başlarına hareket etmesinler. Çünkü burada zorlu bir parkur var ve vadide kalma gibi durumlara karşı dikkatli olunması lazım. Bizler dahi burada çok zorlandık. Burada kalınması durumunda telefonların çekmediğini bir kez daha hatırlatalım.”
Editör: Ali ARASLI