Uşak'ta Türk filmlerinin etkisinde kalan kişi, genç bir kızı bayıltarak kaçırmak istedi Uşak'ta Türk filmlerinin etkisinde kalan kişi, genç bir kızı bayıltarak kaçırmak istedi
Gazeteci Fatih Altaylı, Merkez Bankası Başkanı olan Uşaklı Fatih Karahan’ın dayı Murat Mercan ve siyasi faktörler nedeniyle görev aldığını belirtti.
Gazeteci Fatih Altaylı, neden Cevdet Akçay değil de Fatih Karahan’ın seçildiğini açıkladı. Gazeteci Fatih Altaylı, Servet Rüştü Karahan’ın oğlu Fatih Karahan’ın arkasında Murat Mercan’ın bulunduğunu söyledi. youtube yayınında Merkez Bankası’ndaki değişimi yorumlayan Fatih Altaylı, Cevdet Akçay’ın İmam Hatip veya AK Parti’yle geçmişi olmadığı için başkan olarak atanmadığını ifade etti. Altaylı, şu değerlendirmeleri yaptı:

CEVDET AKÇAY İŞİNİN EHLİ FAKAT AK PARTİ GEÇMİŞİ YOK!

“Merkez Bankası koridorlarında daha çok Cevdet Akçay’ın adı geçiyordu. Cevdet Akçay son derece güvenilir ve konusuna hakim kıymetli bir adamdı. Bu bilindiği için Cevdet Akçay gelir diye bilindi. Devleti çok iyi bildiğini söyleyenler Cevdet Akçay geliyor dediler. Baktılar ki bütün bu tartışmalar sürerken bir twit attım ve Fatih Karahan geliyor galiba dedim. Buna birçok takipçim Cevdet Akçay gelecek ve O’nu engellemek için Fatih Karahan diyorlar şeklinde yorumlar yazdılar. Ben de Fatih Karahan isminin çok önceden belirlendiğini söyledim.
Cevdet Akçay iyi fakat sahipsiz. Ailesinde AKP’li kimse yok. Kendisinin bir AKP geçmişi yok. Kendisi İmam Hatip Mezunu değil. Çocukluğu burada geçmemiş ve sadece iyi ve güvenilir. O üst noktaya gelmek için bir siyasi bağlantı gerekiyor. O’nun için de Fatih Karahan adında bir mutabakat vardı. Gaye Erkan’dan sonra yerine Fatih Karahan’ın geleceği konuşuluyordu.”

FATİH KARAHAN DA GÖREVE UYGUN VE LİYAKATLİ BİR İSİM

“Fatih Karahan da bu göreve uygun. Hatta Gaye Erkan’dan daha fazla uygun. O koltuğu oturmasının tek nedeni uygunluğu değil. Ailesinde AK Partililer var. Murat Mercan, Milletvekilliği yapmış ve Washington Büyükelçiliği yapmış biri. Murat Mercan’ın yeğeni ve eğitimi gayet iyi. Merkez Bankası Başkanı olmaya çok müsait ve uygun. Hiçbir siyasi bağlantısı olmasa bile dersin ki niye atanmasın. Oraya atanan ve Yiğit Bulut gibi göze batmayan bir isim.
AK Parti döneminde Merkez Bankası Başkanlarının görev süresi daha kısa. Süreyya Serdengeçti ve Durmuş Yılmaz 5’er yıl yaptı. Sonra gelenler 4,5 yıl yaptı. En kısa süre Naci Ağbal yaptı ve 132 gün oturdu. Sonrasında Murat Uysal, Şahap Kavcıoğlulları falan kısa kısa süre kaldılar. Gaye Hanım geldi ve 9 ay kaldı ve bakılım Fatih Karahan ne kadar kalacak? Bazen koku çoraptan değil, sistemdendir. Fatih Karahan da çok kısa sürede alınırsa sıkıntı olur.”
Editör: Ali ARASLI