Avrasya Yatırım'dan ekonomist Evren Devrim Zelyut, Merkez Bankası'ndaki olası senaryolar üzerinde durdu. Zelyut, faiz konusunda hükümetin atacağı adımların Merkez Bankası Başkanı olan Fatih Karahan ve ekibinin kaderini belirleyeceğini söyledi. Zelyut'a göre sonbaharın Uşaklı Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan ve ekibi için önemli bir dönüm noktası olacak... Zelyut'un " Doları 50'ye, Merkezi İstifaya İtecek!" başlıkyı yayınından detaylar şöyle:

Uşak'ta atıklardan elektrik üretimi devam ediyor Uşak'ta atıklardan elektrik üretimi devam ediyor

TÜİK SANAYİ ÜRETİMİ VE PMI ENDEKSİ İYİ BİR SEVİYEDE DEĞİL!

Neden doları 50’ye ve Merkez’i istifaya ittiriyorlar kısmına gelelim. Arkadaşlar faizler 50 ve faizler 50’yken ne oluyor? TÜİK sanayi üretimi endeksi düşmüş ve bir de PMI rakamlarına bakalım. Raporda ne diyor PMI 48,4 olarak gerçekleşti. İmalatçılar üretimi azaltmaya devam etti. TÜİK Nisan ve PMI rakamı da Mayıs’a ait. Sanayide bir kan kaybı var ve haliyle sanayi kesiminden ve ticaret kesiminden Saray’a deli gibi şikayetler yağıyor. AKP ve Erdoğan bunu kabul etmeyecektir. Bunu zaten geçmişte de kabul etmedi. 2016’da KGF çıktı ve millet gidip araba ve arsa aldı. Ama burada neyi sağladılar yanlış bir üretim modeliyle bu şirketlerin aslında iflas etmesi lazımdı. Ama iktidar bu siyasi faturayı ödemek istemediği için durun size düşük faizli kaynak. Normalde dolar kazanamıyor ülke rezervlerle de olmuyor. Yarı mamul ve dışa bağımlı sanayiyi fonlandılar. Dolara hücum başladı ve rezervler yine hızla tükendi.  

YILIN SON ÇEYREĞİNDE KIRILMA NOKTASI OLABİLİR!

AKP, burada yine aynı şeyi yapacak ve sanayinin çöküşüne izin vermez. Bir de Merkez Bankası var. Merkez’in son para politikası kurulu kararları var. Sıkı para politikası duruşunun süreceğini son toplantıda bildirdi. Enflasyon yüzde 30’a inene kadar para politikasını sıkı tutacaklar. Şimdi düşünelim Merkez Bankası bunu söylüyor. Sayın Cumhurbaşkanı ne diyor, enflasyonla ilgili hedefe ulaşıldığını ifade ediyor. Yılın son çeyreğine kadar bekleyeceğiz diyor. Yani yılın son çeyreğinde bunlar tam manasıyla görünecek diyor. Bakın burada kırılıyor işte, huylu huyundan vazgeçmez. Faizde atılacak adımla enflasyonda dengeleme sağlayacağını ifade ediyor. Rakamlar belli ve Erdoğan son çeyrekten sonra faiz indirimi topuna girecek. Faizi düşürme planı yapıyor.

MERKEZ BANKASI'NDAKİ SÜREÇ NASIL İŞLER?

Tabi her şeye zam geliyor ve kurumlar da zam yapıyor. Bunlar enflasyona yansımayacak mı? Enflasyon şimdi dirençli kalırsa ve muhtemelen dirençli kalacak. Merkez Bankası ne yapacak sabit tutarım ve gerekirse artırırım demiyor mu? Cevdet Akçay ve Fatih Karahan uslu çocuklar olmazlar. Bu insanların bilimsel bir tarafları var. Basın toplantısında dediklerini yutup, AKP’nin durumu kötü diye hadi faizleri indirelim mi diyecekler. Tek bir mucize var ve Mehmet Şimşek buraya 25-30 milyar dolar para sokmalı. Ama Türkiye’nin hukuk ve demokrasinden uzak olması sorun ve yabancılar Türkiye’ye girmiyor. Eylül’de yüklü sermaye nasıl girecek? İnşallah ben yanılırım. Cevdet Hoca ve Fatih Karahan siyaset kendisine baskı yaptığında iş kırılacak. Sonbahar her anlamda çok hareketli geçecek. Sonbaharda bir kırılma olur ve Merkezin yönetimi de değişirse sermaye de kaçar. Bu durum kuru 50'ye iter. 

EVREN DEVRİM ZELYUT'UN YAYINI İZLEYİN:

Editör: Ali ARASLI