Banaz Kuşdemir ve Kızılcaören'de orman yangınına müdahale ediliyor Banaz Kuşdemir ve Kızılcaören'de orman yangınına müdahale ediliyor
Uşak’ta bitmeyen cami tartışması yine alevlendi ve Millet Bahçesi’ne yapılması planlanan yaklaşık 5 bin metrekarelik cami inşaatının plan notları, Uşak Belediye Meclisi’nde değişti. Edindiğimiz bilgilere göre Millet Bahçesine yapılacak olan camiye yer olarak daha önce Kız Meslek Lisesi olarak kullanılan binanın bulunduğu alan ve okul bahçe kısmı ayrıldı. Cami tartışması ilk olarak 2019 yılında Uşak Belediye Başkanı seçilen Mehmet Çakın’a destek için kente gelen dönemin Çevre Bakanı Murat Kurum tarafından başlatıldı. Murat Kurum, Uşak Valiliği’nde yaptığı açıklamada, kente Osmanlı döneminde sık sık kent meydanlarına inşa edilen “Selatin Camii”nin bir benzerini kazandıracaklarını aktardı.
O DÖNEMDE BİR ÇOK STK BU KARARA KARŞI ÇIKTI
Murat Kurum’un açıklaması, kentte yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi. Bir çok sivil toplum kurumu, kent merkezinde çok sayıda cami bulunduğunu ve bunun yersiz bir yatırım olacağını bildirdi. Buna karşın bazı dini gruplar ve bu şekilde görüntü veren sivil toplum kurumları ise camiye karşı çıkmayı ‘zındıklık’ olarak yorumladı. O dönemde karara karşı çıkan STK’ların ortaya koyduğu argüman, kentteki yaklaşık 2 kilometre karelik alanda bulunan çok sayıdaki caminin yer alması ile camilerin normal zamanda boş olmasıydı.
Söz konusu tepkilere yanıt veren dönemin Belediye Başkanı Mehmet Çakın, şu ifadeleri kullanmıştı: “Çakaloz Camii, Ulu Camii, Burma Camii şehrimizin merkezinde fakat çoğu zaman cemaat kaldırımda namaz kılmak zorunda kalıyor veya cenaze törenlerinde trafik yoğunluğu yaşanıyor. İşte, yapılmasını planladığımız camiimiz bu ihtiyaca cevap verecek. Şunu da belirtmek isterim ki, camiimizin devlete, belediyemize herhangi bir külfeti olmayacak”.
AK PARTİ’NİN GÖNDERMESİNE YALIM HALA BİR YANIT VERMEDİ
Öte yandan cami tartışmasıyla ilgili AK Parti Milletvekili İsmail Güneş ve İl Başkanı Himmet Yaşar da önceki gün bir açıklama yaptı. Fakat açıklamalara Uşak Belediye Başkanı Özkan Yalım ve ekibinden her hangi bir yanıt gelmedi.  Fakat Yalım ve ekibinin aldığı bu kararı, kentteki bir çok STK’nın ve vatandaşın desteklemesi de öngörülüyor.  31 Mart 2024 seçimleri sonrasında meydana gelen siyasi iklim değişikliğiyle karakterleri değişen ve daha önce cami isteyen bir grup vatandaşın da alınan bu karar kayıtsız kalması da bekleniyor.
Editör: Ali ARASLI