Uşak Üniversitesi Gazetecilik Bölümü Öğrencilerinden “Küçük Kahramanlar Güvenli Yarınlar” Projesi Uşak Üniversitesi Gazetecilik Bölümü Öğrencilerinden “Küçük Kahramanlar Güvenli Yarınlar” Projesi
Uşak Üniversitesi öğrencilerinin üzerine adeta ölü toprağı serpilmiş
Uşak Üniversitesi Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Ömer Karahan,  akreditasyon almanın tek başına sorunları çözmeyeceğini ifade etti. İsim vererek Prof. Dr. Ekrem Savaş’a seslenen Prof. Dr. Karahan, öğrencilerle bir tabak çorba içerek onların yanında olunmayacağını kaydetti.

ÖĞRENCİLER TÜRKÜDEN NEFRET EDİYOR?

“Akreditasyonu olan üniversiteler arasında yer aldınız. Güzel, fakat bunun dışında akademik kurulları çalışan bir üniversite olmak istemez misiniz?” diyen Prof. Dr. Karahan, şöyle dedi:
“Akademik kurulları çalışan bir üniversite olsun. Burada öğretim üyeleri, öğretim görevlileri, öğrencileri ve çalışanlarının sorunları konuşulsun. Burada tıp fakültesinin de sorunları tartışılsın. En son akademik kurul ne zaman toplandı? Öğretim üyeleri ve öğrencilerle iç içe bir eğitim sürdürüyoruz diyorsunuz. Öğrencilerle bir tas çorba içmekten öte öğrencilerin durumuna baktınız mı? Öğrencilerin genel kültürüne baktınız mı? Uşak Üniversitesi öğrencilerinin acaba yüzde kaçı türkü dinliyor. Türk’ün en önemli unsurudur türkü. Türk’ü anlama için türkü dinlemek lazım. Sizin öğrencilerinizin kaçı türkü dinliyor? Öğrencilerinizin çoğu türküden nefret ediyor. Peki öğrencilerin yüzde kaçı yabancı dil sorununu çözmüş?”

ÖĞRENCİLERİN ÜZERİNE ADETA ÖLÜ TOPRAĞI SERPİLMİŞ

Prof. Dr. Karahan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ben baktım ilk 20 binden öğrenci alan tıp öğrencilerine soruyorum. Kaç tanesi yabancı dilim iyi diyen yüzde 10’u bulmuyor. Türkçe’yi zaten bilmiyorlar. Bir çok kelimenin anlamından habersizler. Nasıl aydın ve bilim insanı olacak bunlar? Öğrencilere araştırma konusu veriyoruz? TÜBİTAK projesi veriyorum ve öğrencilerden yaprak kımıldamıyor. Öğrencinin üzerine adeta ölü toprağa serilmiş. Yalvarıyorum 8 hafta stajı cerrahiyle doldurun. Not okurum geçerim diye düşünmeyin diyorum. Bu konular bana lazım deyin ama öğrencilerde yaprak kımıldamıyor.  Öğrenciler merak edip kitapların PDF haline dahi bakmıyorlar. Öğrenciler baktığınızda heder oluyor.”

2019’da 14 OLAN PROFESÖR SAYISI 10’A DÜŞTÜ!

Karahan, açıklamasını şöyle tamamladı: “Özlük hakları konusunda da sıkıntılar var ve doçent olanın doçentliği verilmiyor. Kimin ne hakkı var bu hakları gasp etmeye? Uşak Üniversitesi rektörü bize bunu açıklasın. Kaç tane doçentlik ve profesörlük bekleyenler var?  Uşak Üniversitesi Tıp Fakültesi 2019’dan bu yana duraklama ve gerileme yaşıyor. 14 olan profesör sayışı bugün 50 olması gerekirken 10’a geriledi.  Rektörün akredite bir şekilde kurulları çalıştırması veya üniversiteye ve Uşak’a verdiği zararı kabullenmesi gerekiyor. Eğer zararı kabullenmesi durumunda da istifa etmesi lazım. Başka bir yol yok ve bu konulardaki tüm vebal sizin.” ALİ ARASLI
Editör: Ali ARASLI