Uşak Valiliği, yivsiz tüfek ruhsatnamesi için önemli bir uyarıda bulundu. Yivsiz tüfek ruhsatnamesi geçerlilik süresi dolan vatandaşlara önemli bir hatırlatma yapan Uşak Valiliği, 1 Eylül 2023 itibariyle ruhsatnamelerin yenilenmesi gerektiğini bildirdi. Valilikten yapılan açıklama şöyle: “Yivsiz tüfek ruhsatnamesi geçerlilik süresi dolan vatandaşlarımızın 1 Eylül 2023 tarihine kadar ruhsatnamelerini yenilemeleri gerekmektedir."

PARA CEZASI VE TÜFEĞİN KAMUYA GEÇMESİ SÖZ KONUSU

Açıklama şöyle sürdü: "Ruhsatnamelerini yenilemeyen vatandaşlarımızın ruhsatnameleri, 1 Eylül 2023 tarihinden itibaren geçersiz sayılacak ve 2521 sayılı kanunun 13. Maddesi kapsamında, tüfek muhafaza altına alınarak, her bir tüfek için 2 bin 864 TL para cezası uygulanacak. Tüfeğin bir ay içinde ruhsatlandırılmaması veya menşeine yarar belgenin ibraz edilmemesi halinde mülkiyeti kamuya geçecektir”. 

Adil Özdemir: Sendikal mücadelelerimiz gençlerimizle güçlenecek Adil Özdemir: Sendikal mücadelelerimiz gençlerimizle güçlenecek

2521 SAYILI KANUN 13'ÜNCÜ MADDE NE DİYOR?

Söz konusu kanunun 13'üncü maddesi tüfek ruhsatnamesini belli kriterlere bağlıyor. 2521 Sayılı Kanunun 13'üncü maddesi şöyle:

"Mülkiyeti kendisine ait olup olmadığına bakılmaksızın; yivsiz tüfek ruhsatnamesi olmadan yivsiz tüfek bulunduran veya taşıyan gerçek veya tüzel kişilere her tüfek için beşyüz Türk Lirası idarî para cezası verilir. Ayrıca ruhsatname işlemleri tamamlanıncaya kadar tüfek muhafaza altına alınır. Muhafaza altına alındıktan itibaren bir ay içinde ruhsatname işlemlerinin tamamlanmaması veya menşeini ispata yarar belge ibraz edilmemesi hâlinde, tüfeğin mülkiyetinin kamuya geçirilmesine karar verilir",

Editör: Ali ARASLI