Uşak'ta 2219 engelliye maaş veriliyor

Uşak Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Zekai İnan, Uşak'ta 2219 engelli vatandaşımıza maaş verildiğini belirtti. İnan, engelliye ulaşımın ücretsiz olduğunu söyledi. 

Uşak Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir yürüyüş yaptı. İl Müdürü Zekai İnan ve sivil toplum kurumu üyelerinin katıldığı yürüyüş, Uşak Belediyesi eski hizmet binasının önünden başladı. 15 Temmuz Şehitleri Meydanına çelenk bırakan Zekai İnan ve sivil toplum kurumları burada açıklamalarda bulundu.

Uşak'ta yangına müdahale devam ediyor Uşak'ta yangına müdahale devam ediyor

engellllllllll

İl Müdürü Zekai İnan, 2005’te çıkan kanunla birlikte engellilerin bir çok hakları aldığını belirtti. 2010’da Anayasa’da yapılan değişiklikle engelliye pozitif ayrımın tanındığını belirten Zekai İnan, şöyle söyledi:

“Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızca Kasım 2023 tarihi itibariyle ilimizde 2031 engellimizin yakınlarına evde bakım ücreti ödendi. Bu sayede engelli bireylere ailelerinin yanında bakımları sağlanırken; 2219 engelli ve engelli yakını vatandaşımıza da engelli maaşı veriliyor. Yapılan denetimler sonunda, kamuya açık alan ve binalar erişilebilir hale getiriliyor. Bu kapsamda ilimizde 17 kuruluşa Erişilebilirlik Belgesi verildi.”

engellllll

UŞAK’TA ENGELLİ VE 65 YAŞ ÜSTÜNE ÜCRETSİZ ULAŞIM

Türkiye genelinde ulaşımın engelli ve 65 yaş üstü bireylere 2014’ten itibaren ücretsiz olduğunu belirten İnan, şöyle devam etti:

“2014 yılı itibariyle engelli ve yaşlı vatandaşlara yönelik şehir içi toplu ulaşım ücretsiz seyahat uygulaması tüm Türkiye'de hayata geçirildi. Bu kapsamda belediye ve denetimindeki toplu taşıma araçlarından engelli vatandaşlarımız ücretsiz hizmet almaktadır.

engell

Engelli bireyler ve ağır engelli bireylerin refakatçilerine şehirlerarası demiryolları ve denizyolları hizmetlerinden ücretsiz, yaşlı vatandaşlara ise yüzde 50 indirimli yararlanma hakkı getirildi. Engelli kardeşlerimizin eğitimine yönelik ise, Engelliler Kanunu ile yapılan düzenlemeler sayesinde özel eğitim okullarında, özel eğitim sınıflarında ve kaynaştırma sınıflarında eğitim verilmektedir”. 

Editör: Ali ARASLI