Uşak’ın tarihi halıları, Atatürk Kültür Merkezi’nde görücüye çıktı. Belediye, Dokurevi ve Uşaklı halıcıların desteğiyle 250 yıl önce dokunan halılar sergileniyor.

Uşak’ta dönemsel Uşak halıları sergisi, ilk defa açıldı ve 250, 200 ve 150 yıl önce dokunan halılar da sergide yerini aldı. Uşak Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün önceki gün yaptığı halı kitabı lansmanı nedeniyle, Uşak Halıları sergisi açıldı.

AKM'deki sergi alanında, 10 Aralık 2023 Pazar gününe kadar sürecek olan sergide, Devrim Erbil’in 3 önemli eseri de bulunuyor.

uşak halı2501

250 YIL ÖNCE DOKUNAN UŞAK HALISI

Uşak Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ve Dokurevi tarafından açılan ve çeşitli kişi ve kurumlarca desteklenen halı sergisi, Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor. Dönemsel Uşak halılarının yer aldığı sergideki eserle özenle seçildi. İsmail Demir, Yaşar Günay, Ahmet Demir, Ahmet Serdaroğlu, İbrahim Efe, Kerim Sefer, Hamdi Özkırım, Senay Şeyranlı ve Devrim Erbil sergiye destek verdi.

uşak halı250 yıl

Kavurucu sıcaklar önümüzdeki 5 gün boyunca devam edecek Kavurucu sıcaklar önümüzdeki 5 gün boyunca devam edecek

Sergide dikkat çeken Uşak halıları, 250, 200, 150, 100 ve 70 yıl önce dokundu. Aynı zamanda Uşak halılarının dokunduğu makas, kirkit ve kirman gibi araçlar da en az 100 yıl önce kullanılanlardan seçildi.

uşak halı6

Halılardaki desenler de kaç yıl önce yapıldığına dair bilgi kartlarının üzerine yazıldı. Buna göre sergide; madalyon, yıldızlı, çintemani, çiçekli, sufra, bucak, antik Uşak, Lotto ve Anadolu motifleri ağırlıklı olarak yer aldı.

uşak halı5

10 ARALIK 2023 PAZAR GÜNÜ DE ZİYARET EDİLEBİLECEK

Kök boya, koyun yününden yapılmış halı ipi ve el dokumasıyla üretilen Uşak halıları sergisi, vatandaştan da büyük ilgi görüyor. Sergiyi ziyaret edenler özellikle 250 ve 200 yıl öncesinde dokunan halıları merak ediyor. Tarihi değeri bulunan Uşak halılarıyla ilgili sergi, 10 Aralık 2023 Pazar günü de açık olacak. Uşak Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü yetkilileri, serginin ücretsiz olduğunu bildirdi. Vatandaşın sergiye saat 10.00 ila 20.00 arasında gelebileceğini belirten yetkililer, şöyle konuştu:

uşak halı2

“Uşak’ın halıları bir dönem Avrupa’da sarayları süslemiş. 18. Yüzyıldan kalma eserlerin yer aldığı sergimizde Avrupalı soylu ailelerin talep ettiği türde halılarımız var. Uşak’ta bu sergi bir ilk ve Uşak halısı özelinde de Türkiye’de de ilk sergi. Vatandaşımızı sergimizi ziyaret etmeye bekliyoruz. Sergimiz, 10 Aralık 2023 Pazar günü de gün boyu açık olacak”.

uşak halı4

Editör: Ali ARASLI