Uşak'ta yoğun olarak tartışma konusu olan ve özel halk otobüsü işletmecilerinin de kalkmasını istediği 65 yaş üstü bedava ulaşım uygulaması kalkıyor.

Türkiye genelinde faaliyet gösteren Özel Halk Otobüsleri Birliği tarafından yapılan açıklamada, 65 yaş üstü vatandaşlara sağlanan ücretsiz taşıma hizmeti ekim ayından itibaren kalkıyor. Özel halk otobüslerindeki uygulamanın kalkacak olmasındaki temel nedenin akaryakıt fiyatlarına gelen zamlar ve sonradaki tüm yükün öğrenci ve tam biniş ücreti ödeyenleri yüklenmesi.

Uşak Belediyesi'nin yanlış açıklanan borçlarını Ulu Önder Atatürk'ün fotoğraflarıyla kapatmaya çalıştılar Uşak Belediyesi'nin yanlış açıklanan borçlarını Ulu Önder Atatürk'ün fotoğraflarıyla kapatmaya çalıştılar

Söz konusu uygulama Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın günlük otobüsçülere yaptığı ödemelerle devam ediyordu. Bakanlığın günlük ortalama 10 kişiye kadar (65 yaş üstü) ücreti hesap edilerek yaptığı ödemeler bulunuyordu. Fakat otobüsçüler, bu ücretlerin yeterli olmadığını ve günlük ortalama 60 civarında 65 yaş üstü vatandaşın ulaşımını ücretsi yaptıklarını ifade ediyordu. 

BU KONUNUN BELEDİYELERLE HİÇBİR İLGİSİ YOK

Öte yandan söz konusu uygulamanın kalkacak olmasıyla belediyelerin hiçbir ilgisi bulunmuyor. 65 yaş üstü vatandaşın ödeneklerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yapıyor ve Temmuz öncesine kadar ödenen rakam 2 bin TL dolaylarındaydı.

Belediyenin söz konusu ödenekle hiçbir ilgisi bulunmazken, halk otobüslerini rutin olarak denetlemesinin dışında hiçbir sorumluluğu yok. Otobüsçüler, söz konusu ödeneğin yetersiz geldiğini daha önce sık sık dile getiriyorlardı. USAKPORT.COM//

Editör: Ali ARASLI