Uşak’ta bu yılki oruç ayında da geleneksel metotla Ramazan Pidesi yapımı devam ediyor. Kentte 350 ila 400 gram aralığında değişen susamlı Ramazan pidesinin fiyatı 20 TL oldu. Kentte fırınların yanı sıra pide salonların da Ramazan pidesi yapımı devam ediyor. Kurtuluş Mahallesi Çavuş Çeşme Sokak’taki bir pide salonunun ustası İlyas Keskin, Ramazan pidesini özenle hazırlıyor.

Banaz Devlet Hastanesi'nde şeker ölçümü için pil dahi yok! Banaz Devlet Hastanesi'nde şeker ölçümü için pil dahi yok!

Ramazan Pidesi1

İftar saatine doğru hızlı bir çalışma temposuna giren İlyas Keskin, Ramazan pidesinin damaklarda ayrı bir lezzet bıraktığını ifade ediyor. Çıtır çıtır pidenin nasıl yapıldığını anlatan İlyas Keskin, şöyle konuşuyor:

Pide Menü

“Ramazan pidemizi her yıl düzenli olarak çıkarıyoruz. Pidemizin hamurunu un, maya, su ve tuz ile kararak hazırlıyoruz. Bizim pidemizin özelliği taş fırında pişmesi ve bu işlemden önce şekil veriyoruz. Susam ve çörek otuyla çeşnilendirdiğimiz pidemiz nar gibi kızarıyor. Taş fırında pişen Ramazan pidesi, daha lezzetli ve çıtır çıtır oluyor. Vatandaşımızın pidemize talebi çok iyi ve bu manevi ayın güzelliği olan pidemiz, sofralarımızın olmazsa olmazı”.

UŞAK’TA PİDE HARİÇ İFTARİYELİKLER BEDAVA

Ramazan ayı nedeniyle bazı işletmelerde 700 liraya varan iftar menüleri de dikkat çekiyor. İlyas Keskin, ise iftariyelikler, çorba, su ve çaydan para almadıklarını ifade ediyor. 1 kıymalı pideyi 80 liraya satan İlyas Keskin, şöyle devam ediyor:

Iftar Menüsü

“İftarda genelde yenecek en uygun seçeneğimiz ilimizin kendine has kıymalı pidesi. Şu anda tarifeye göre çok daha uygun fiyata kıymalı pidemiz var. 80 liraya kıymalı pide ve Ramazan ayı nedeniyle de ikram iftariyelik veriyoruz. Hurma, salata, közlenmiş domates, biber ve patlıcan, çorba ve yanına dilimlemiş ramazan pidemizi koyuyoruz. İkram çayımız da oluyor. Müşterinin içtiği sudan para almıyoruz. Öğrencilerimiz çok yoğun bir şekilde bizi tercih ediyorlar. Ramazan ayında elimizi taşın altına koyduk ve alım gücünün düştüğü bu dönemde iftariyelikler, çay, çorba ve sudan para almaya karar verdik. Tüm vatandaşlarımıza hayırlı bir Ramazan ayı diliyorum.”

Editör: Ali ARASLI