Uşak'ta banka faizine akan para katlanarak artıyor! Evini arabasını satan faize koşuyor Uşak'ta banka faizine akan para katlanarak artıyor! Evini arabasını satan faize koşuyor
Uşak’ta semt pazarında ata tohumuyla üretilen mini bamyanın kilogramı 200 TL olarak belirlendi. Yarım kiloluk poşetlerde 100’er TL’ye satılan ve şampiyon bamya olarak adlandırılan ürünü, diğer ucuz bamyalardan ayıran özellikler var. Üreticiler, yok olan ata tohumu bamyanın yakında açık artırmayla satılacağını tahmin ediyor.bamya4
Ucuz ve pahalı bamya arasındaki farklar ne?
Semt pazarlarında satılan 2 tip bamya var, bunlardan biri sultani cinsi verilen ve bir diğeri de ata tohumuyla üretilen bamya.
Sultani bamya daha uygun fiyata satılıyor, çünkü toplaması kolay ve lezzeti ata tohumuyla yapılana göre düşük. Diğer bamya ise toplaması çok zahmetli ve lezzeti yüksek. Toplamada yaşanan en büyük problem, bamya fidesinin kısalığı ve dikenli olması. Bamyayı toplarken, toplayıcılar eğilerek çalışıyorlar ve ellerindeki eldiven de kar etmiyor. Dikenler sert olduğu için eldiveni dahi deliyor ve yine batabiliyor. Böyle olduğu için bamyayı toplamak çok uzun süre alıyor ve fiyatı artıran en temel etkenlerden biri bu.
bamya5
Ucuz bamyanın kenarı köşeli ve dolma kalem büyüklüğünde
Sultani cinsi bamyanın kenarları köşeli oluyor ve büyüklüğü dolma kalem kadar var. Sultani cinsi bamya genellikle kızartmalarda kullanılırken, fiyatı ata tohumuyla üretilenin yarısının yarısı kadar. Yani kilosu 200 TL’ye alınan normal bamyaya karşın, 60 TL’ye 1 kilogram sultani cinsi bamya almanız mümkün.
Bamya, özellikle Ege ve Akdeniz Bölgesi’nde zeytinyağlı olarak tüketilen ve lezzetli bir yemek. Bazı yörelerde kıymalı cinsleri de yapılsa da, bamyayı özgün kılan özelliği içine yoğun malzeme konmadan pişirilmesi ve düğün sofralarında mutlaka yer alması.
bamya1
Bu gidişle ata tohumu yok olacak!
Uşak’taki Çarşamba pazarında, kendi ürettiği ata tohumu bamyanın kilosunu 200 TL’den satan Eskisaray köyünden bir üretici, ata tohumunun artık kalmadığını ve çocuklarının dahi bu üretim modelini desteklemediğini ifade ediyor. Ata tohumunun yakında yok olacağını ve lezzetli olan bamyanın bugünkü fiyatlarının da aranacağını belirten aynı üretici, “Şampiyon bamya olarak adlandırdığım bu ürünü, benden başka üreten kalmadı. Yakında ata tohumu tamamen yok olacak, çünkü gençler üretmiyor ve bizden sonra bu işi yapacak kimse de yok” dedi.
bamya1
Bamyayı açık artırmada satarlarsa şaşırmayın
Kilosu 200 TL’den semt pazarlarında bulunan ata tohumu bamya ve diğer ürünlerin 10 yıl sonra açık artırmalara kadar gideceğini belirten aynı üretici, “Sağlıklı ve lezzetli olan bu ürünü, ben çocukluğumdan beri yedim ve benim çocuklarım ve sizler de bu dönemde tükettiniz. Fakat öyle tahmine ediyorum ki, önümüzdeki yıllarda ata tohumu bamya ve diğer ürünler müzayedelerde satılır hale gelecek” ifadesini kullandı.
bamya3
bamya2
Editör: Ali ARASLI