Uşak’ın kendine özgü ev baklavası ve kentteki diğer işletmelerde üretilen Gaziantep usulü tatlının kilogram fiyatına yüzde 25 zam geldi. Fiyatlar, diğer illere göre daha uygun.

Uşak'ta damacana su fiyatları ne kadar oldu? Uşak'ta damacana su fiyatları ne kadar oldu?

Uşak’ta geçtiğimiz yıl kilogramı 120 ila 150 TL arasında olan ev ve Gaziantep türü baklavanın fiyatı, gelen son zamlara rağmen 200 TL civarında satılıyor. Uşak’ın tescilli lezzeti ev baklavası ve cenderesinin de fiyatı 200 TL olarak belirlenmiş durumda.

baklava4

FISTIKLI 200, CEVİZLİ 100 TL

Bazı işyerlerinde fıstıklı baklavanın kilogramı 200 TL’den satılırken, cevizli olan ürün de bunun yarı fiyatına 100 TL’ye satılıyor. Söz konusu işletmelerdeki ürünler, daha çok Gaziantep usulü baklava olarak dikkat çekiyor. Şöbiyet, sarma ve midye gibi ürünler de tıpkı Antep fıstıklı baklava gibi kilogramı 200 TL’den arz ediliyor.

baklava

UŞAK EV BAKLAVASI 200 TL

Ramazan bayramı öncesinde kilogramı 120 ila 150 TL arasında satılan Uşak’ın kendine has ev baklavasının da fiyatları, bir süre önce güncellendi. Uşak Ticaret ve Sanayi Odası’nın girişimleriyle coğrafi işaret statüsüne kavuşan Uşak ev baklavasının kilogramı, şeker, un ve işçilik giderlerine gelen zamlara rağmen çok yaklaşık yüzde 25 oranında arttı ve 200 TL olarak satışa sunuldu.

baklava1

FİYATLAR UYGUN ÇÜNKÜ REKABET VAR

Fiyatların uygun olmasının çeşitli nedenleri bulunuyor. Kentte konuyla ilgili görüştüğümüz bazı baklavacılar, fiyatların diğer illerin yarı ve üçte biri fiyatında olmasının temel nedenlerinden birinin rekabet olduğunu ifade etti. Bunun dışında, vatandaşın alım gücünü de hesap ettiklerini belirten baklavacılar, “İnternetten her hangi bir alışveriş sitesine girin ve Gaziantep baklavasının fiyatına bakın. 400 liradan aşağıya zor bulursunuz. 600 liraya kadar satanlar var. Fakat burada rekabet ve vatandaşın alım gücü düşünüldüğü için fiyatlar daha uygun” dedi. 

baklava3

Editör: Ali ARASLI