Uşak KOM, kaçak viski ve cinsel içerikli ürün satan 6 kişiyi yakaladı Uşak KOM, kaçak viski ve cinsel içerikli ürün satan 6 kişiyi yakaladı

Uşak’ta balık av yasağına uymayanlara ceza kesildi. Uşak İl Jandarma Komutanlığına bağlı HAYDİ Timi ve İl Tarım Müdürlüğü, Göğem’de denetleme yaptı.

Uşak’ta en çok piknik yapılan ve ziyaret edilen alanlardan biri olan Göğem’de olta balıkçıları denetlendi. Yapılan denetimler kapsamında, kurallar konusunda bilgilendirme yapıldı.

av22

Uşak Göğem Göletinde yapılan bilgilendirme kapsamında 44 kişi de denetimden geçti. Uşak’ta hafta sonları balık avlanan ve çadır kampı yapılan Göğem göletindeki denetimde, para cezası da yazıldı. Uşak’ta keyifli vakit geçirilen Göğem’de 44 kişiden 6’sına 1380 sayılı kanuna muhalefetten ceza verildi.

Amatör olarak avlanan 6 kişi balık avcısına toplam 9 bin 924 TL ceza kesildi. Söz konusu cezaların 1380 sayılı su ürünleri kanunu kapsamında verildiği öğrenildi.

av33

BALIKLARIN BOYU ÖLÇÜLDÜ

Yapılan denetlemede, olta balıkçılarının yakaladıkları balıkların boyları da ölçüldü. Boy limit ölçümüne göre bir değerlendirmede yapıldı.

5/2 Numaralı Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığının Düzenlenmesi Hakkındaki Tebliğ anlatıldı.

Öte yandan ilgili kanunda, boy limiti de veriliyor. Buna göre yemlik balık boyunun azami 12 santimetre olması gerektiği yönetmelikte var. 12 santimden  büyüklerin de avlanabilir balık sınıfında olduğu ilgili tebliğde yer alıyor.

av11

UŞAK’TAK GÖLETLERDE BOY SINIRI NASIL?

Öte yandan aynı tebliğde madde 11’de bulunan Çizelge 5’te iç sulardaki avlanma kriterleri var. Buna göre avlanabilir balığın asgari boy ve miktarına yer veriliyor. Bu miktarlardan fazlasının alıkonması ise yasaklanıyor.