Her yıl boş şahıs ve kamu arsalarında çıkan yabani otlar, bu yılki yoğun yağmurlar nedeniyle beklenenden de gür çıktı. Yabani otlar, aynı zamanda böcek, yılan ve benzeri sorunları da beraberinde getiriyor. Arsalardaki otların biçilmesi, haşerelerle mücadele ve yazın ortasında buradaki anız yangınlarının önüne geçilmesi için önem taşıyor. Uşak Belediyesi’nin 153 hattına otların biçilmesi için vatandaştan yoğun talepler geliyor ve konu önceki gün yapılan Uşak Belediye Meclisi’nde de gündeme geldi. CHP’li Uşak Belediye Meclis Üyesi Ümit Akbel, önceki gün yapılan oturumda gündem dışı söz aldı ve yabani otların kentte bazı sakıncalara neden olduğunu dile getirdi. Akbel, vatandaşın yabani otlar nedeniyle yılan ve haşerelerle mücadele ettiğini belirterek, bunun çözümü için çalışma yayılıp yapılmayacağını sordu.

otlar3

BELEDİYE BAŞKANI ÇAKIN: BU SORUNU HUKUKİ ANLAMDA DAHİ ÇALIŞTIK

CHP’li Akbel’in sorusuna yanıt veren Uşak Belediye Başkanı AK Partili Mehmet Çakın, konuyu göreve geldiği ilk yılda gündeme aldığını ve bunun için hukuki bazda da çalışma yapıldığını kaydetti.

9 günlük bayram tatilinde gezilecek yerler! 9 günlük bayram tatilinde gezilecek yerler!

otlar2

Söz konusu yabani otların ciddi bir sorun olduğunu belirten Başkan Çakın, “Uzunca bir süre yağış oldu ve bu nedenle otlar ve çimler beklenenden daha hızlı büyüdü. Asıl buradaki sorun ve sıkıntı, vatandaşlarımızın veya şehrimizdeki görmüş olduğumuz ot yığınları ve bunlar havalar ısındıktan sonra yılan ve böcekler oluyor. Burada gördüğümüz otların büyüdüğü yerlerin çoğu özel mülkiyet. Göreve geldiğim ilk yıl bununla ilgili bir çalışma yaptık. Hukuk komisyonuna da konuyu havale ettik ve buradaki arsalardan bir bedel karşılığında ve bunun daha sonra vatandaşa yansıtılması kaydıyla bir karar alma yoluna gittik. Bunun mevzuata uygun olmadığına dair bir görüş ortaya çıktı ve önerimizi geri çektik” dedi.

ÇAKIN: KİMSE BELEDİYEYE PARASINI VERİP OTLARINI BİÇTİRMİYOR

“Şimdi bu konu çift taraflı. Vatandaş yanındaki arsadaki otların temizlenmesini istiyor ve özel mülkiyet olması nedeniyle bu hizmeti vermiş olduğunuzda, özele hizmet ediyor oluyorsunuz” diyen Başkan Çakın, şöyle söyledi: “Yer sahipleri, burada size neden izinsiz ve habersiz yapıldığına dair bir sorunla da karşımıza gelebilir. Yapmaz demeyin, ya yaparsa? Bunu dediğiniz gibi hem bütün özel mülkiyetlere yapmaya başladığımız zaman,  bizi kendi işimizden de alıkoyma riski de ortaya çıkarıyor. Biz tabii tehlikeye karşı ve uyarılara rağmen ulaşılamayanlar olduğunda, yine otları biçiyoruz.  Arsa sahipleri genelde yurtdışında oluyor ve bu bir hukuki sorun. Buna hukuki bir zeminde formül gelişirse belediye olarak gerekeni yaparız. Yapmak isteyene bedeli karşılığında, belediye meclisinin alacağı kararla hizmeti veririz. Bize genelde parasını vereyim de siz yapın diyen olmuyor. Bugün siz kime gitseniz bu otları parasıyla biç derseniz, yapanlar mutlaka çıkar.”

otlar1

Başkan Çakın, tehlike oluşturan noktalarda belediyenin inisiyatif alarak hareket ettiğini sözlerine ekleyerek, “Biz yine de tehlike yarattığını düşündüğümüz yerlerde müdahale ediyoruz ve görsellik bizim için en son konu olarak görülüyor” ifadesini kullandı. 

Editör: Ali ARASLI