Belediye, Dikilitaş'a Atapark'taki gibi bir park ve Çayzade gibi bir mekan inşa ediyor Belediye, Dikilitaş'a Atapark'taki gibi bir park ve Çayzade gibi bir mekan inşa ediyor

Uşak İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, kentteki bir av yasağının duyurusunu yaptı. Uşak İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, 15 Mart ve 15 Haziran 2023 ve 15 Aralık 2023 ve 31 Mart 2024 tarihleri arasında yasak olan balık türleriyle ilgili bilgi notu paylaştı. Buna göre kentte avlanması yasak olan balık türleri ilgili kanun ve yönetmelikle belirlenirken, ticari anlamda balıkçılık yapımının da yasak olduğu bilgisinin altı çizildi. Konuyla ilgili Uşak İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu, bu kanuna istinaden çıkartılan Su Ürünleri Yönetmeliği, Su ürünleri avcılığını düzenleyen 5/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ'in 36. Maddesi 1. Fıkrası (b) bendi ve 5/2 Numaralı Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ' in 11. maddesi 7. fıkrası gereği ilimizde 15 Mart-15 Haziran tarihleri arasında Sazan, Kadife, Siraz, Tatlısu Kefali, Hamsi ve Yayın balıklarının avcılığı yasaktır. Ayrıca 15 Mart-30 Nisan tarihleri arası Sudak ve Tatlısu Levreği avcılığı, 15 Aralık- 31 Mart tarihleri arasında da Turna balığı avcılığı yasaktır” denildi. 
Açıklamada, “İlimizde ticari balık avcılığı yasak olup, sürdürülebilir balık stoklarımızın korunabilmesi adına ilgili tarihler arasında adı geçen balıkların avlanmaması gerekmektedir. Avcılık yapıldığının tespiti halinde kişilere idari işlem uygulanacaktır” ifadesine de yer verildi. 

Editör: TE Bilişim