Uşak’ta bu yılki Kurban Bayramı öncesinde 570 kurbanlık satışı noktası için şu ana kadar 438 kurbanlık satıcısı ve üreticisi başvuru yaptı. Uşak Belediyesi, bu yıl kurban satışları için 3 bölge belirledi. Buna göre Çanlı hayvan pazarı, Şehit Abdülkadir Kılavuz Anadolu Lisesi arka bölümü ve eski Gediz Yolu hayvan pazarı kurbanlık satış noktaları olarak belirlendi. Yapılan parsel çalışmaları sonucunda 570 kurbanlık satıcısının büyük ve küçükbaş hayvanlarını getirip, alıcılara gösterebileceği alanlar oluştu. Oluşan bu alanlar için başvuru süreci olan 1 ve 15 Temmuz 2023 arasında 438 kurbanlık satıcısı başvurdu. Başvurular Uşak Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’ne yapıldı ve 20 Haziran 2023 Salı günü kuruyla yerlerin belirleneceği ve bunun ardından isteyenlerin kurbanlıkları pazara çıkarabilecekleri, yetkililer tarafından bildirildi.

ANITTEPE’DEKİ PARSEL SAYISI ARTTI

Geçen yıl parsellerin belirlenmesinin ardından üreticinin son günlere doğru yoğun talepte bulunduğunu ve bu nedenle bu yıl parsel sayısını artırdıklarını ifade eden yetkililer, “Geçen yıl parsel sayımızı belirledik ve kurban bayramına doğru talepler artmıştı. Geçtiğimiz yıl 542 üretici başvuru yaptı ve bu nedenle bu yıl 570 parsel oluşturduk. Sadece Anıttepe bölgesinde 153 olan parsel sayısı 248’e çıktı. Şu ana kadar toplam 438 üretici parsellerden yer edinmek için başvuru yaptı ve bu sayının kurban bayramına sayılı günler kala yaklaşık 550’yi bulmasını hesaplıyoruz. 20 Haziran 2023 Salı günü kura çekimi yapılacak ve kuramız aynı gün saat 14:00’da, Kemalöz Pazaryerimiz’de olacak” dedi.  Yetkililer, kura çekiminin ardından belirlenen yerlerde kurbanlıkların satışa çıkarılabileceğini ve bununla ilgili hayvan satıcılarına gerekli bilgileri vereceklerini söyledi.

Uşak'ta 1 TL'ye çay  haberlerinin ardından kahveci esnafından ilk reaksiyon Uşak'ta 1 TL'ye çay haberlerinin ardından kahveci esnafından ilk reaksiyon

KURBANLIK PARSEL FİYATLARI NE KADAR?

Bu yıl Anıttepe’deki 20’şer metrekarelik kapalı alanlar 800 TL ve açık alanlar da 500 TL olarak belirlenirken, aynı bölgedeki 40 metrekarelik açık alanlar ise 900 TL oldu. Çanlı’da da 500 ila 1600 TL arasındaki fiyatlar alanın büyüklüğü ve kapalılığına göre değişti. Havaalanı olarak belirlenen noktada ise 400 TL ile 1600 TL arasında parsel ücreti belirlendi.

Editör: Ali ARASLI