Yarın Türkiye genelinde okullar eğitim ve öğretime başlıyor ve yeni dönemde en çok düşündüren konulardan biri de çocukların okulda karınlarını doyurması için sunulan yemekler ve fiyatları.

Geçtiğimiz yıl 15 TL'den 20 TL'ye ve yıl sonunda 25 ila 30 TL'ye kadar çıkan yemek fiyatları, aradan geçen 3 aylık yaz tatilinin ardından 2023-2024 Eğitim ve Öğretim Yılına 45 ila 55 TL gibi rakamlarla sunulacak.

Uşak'ta öğrencilere en uygun fiyatta yemek servis eden Öğretmenevi'nde 45 TL'den yemekler satılıyor. Bazı okulların çevresinde bulunan yemek işletmelerinde ise 3 çeşit yemek olarak satılan yemekler, 50 ila 55 TL olarak değişiyor.

1 tavuk budu 15 TL'yi geçiyor maliyeti siz hesap edin!

İran Cumhurbaşkanı'nın ölümü ve Orta Doğu'daki gerilim Dolar  TL ve faizi nasıl etkiler? Selçuk Geçer yorumladı İran Cumhurbaşkanı'nın ölümü ve Orta Doğu'daki gerilim Dolar TL ve faizi nasıl etkiler? Selçuk Geçer yorumladı

Yemek firmaları, 45 ila 55 TL fiyatın çok yüksek olmadığını ve bunun maliyetinin çok az üzerinde bir rakam olduğunu bildirdi. Yemek firması sahipleri, "Bu yıl 45 TL ile 55 TL arasında değişen fiyatlar var ve bu rakam çok değil. 1 tavuk budu bugün 15 TL gibi bir rakama çiğ olarak alınıyor. Bunun çorbası, salatası ve pilavı da var. İşçilik maliyetleri, sigorta primleri, enerji maliyetleri ve diğer giderler baz alındığında fiyat çok makul. Zaten çarşıda döner ve ayran 70 TL'ye satılıyor" dedi.

Okullar için de çözüm bekleyen bir soruna dönüştü!

Öte yandan yemek sorunu okul yönetimleri için de çözüm bulunması gereken ciddi bir sorun olarak son yıllarda karşımıza çıkıyor. Okul yönetimleri, çalışan anne ve babalar nedeniyle ve beslenme çantalarına artık hazır bisküvit ve meyve suları konması nedeniyle, çocukların sıcak yemek tüketmesi için çalışma yapıyor. Bazı okul yönetimlerine velilerin sıcak yemek için de yoğun baskı yaptıkları biliniyor. Artan maliyetler nedeniyle yüksek fiyatlar, özellikle dar gelirli aileleri de düşündürüyor. 

Editör: Ali ARASLI