Uşak’ta yeni eğitim ve öğretim yılı öncesinde, okul kıyafeti fiyatları geçen yıla nazaran yüzde 50 gibi bir zamla satılacak. Piyasadaki tüm ürünler ve gerçek enflasyon rakamları baz alındığında, fiyatların afaki seviyede artmadığı dikkat çekerken, söz konusu durumun rekabetten ve okulcu mağazalarının yeni sezon ürünleri için gerekli kumaş ve malzeme tedarikini Nisan ayında yapmasından kaynaklandığı ifade edildi.

okulkıyafeti4

Uşak Belediyesi yönetimi, 200 kadını mağdur etti Uşak Belediyesi yönetimi, 200 kadını mağdur etti

UŞAK, OKUL KIYAFETLERİNDE TÜRKİYE’NİN EN UCUZ İLLERİNDEN BİRİ

1 yıl öncesine göre ülke genelinde tüm ürünlerin fiyatlarına, yüzde 100 ile yüzde 125 dolaylarında bir artış söz konusu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) her ne kadar yıllık enflasyon rakamlarını, yüzde 58 dolaylarında açıklasa da, piyasadaki enflasyon değişkenlik gösteriyor. Temel ürünlerin çoğundaki artışlar, bu yıl okul kıyafetleri için de geçerli olacak ve Türkiye’nin bir çok ilinde, bir ilköğretim okulu öğrencisinin toplam okul kıyafeti 1000 TL dolaylarında seyrederken, bu rakam Uşak ölçeğinde 700 ila 800 TL aralığında değişiyor.

okulkıyafeti3

Bir okul öğrencisinin kollu ve kolsuz üst kıyafeti ile pantolonu 200 ila 250 TL aralığında seyrediyor. Ayrıca over size olarak bilenen ve NBA basketbolcularının tercih ettiği kapüşonlu, geniş ve kalın sweet tişörtler de 300 ila 350 TL dolaylarında satılacak. Söz konusu fiyatlar, Türkiye’nin bir çok iline göre daha uygun seyrederken, okul kıyafeti mağazaları bir ilköğretim okulu öğrencisinin tüm kıyafetlerini, 700 ila 750 TL arasında satıyor.

okulkıyafeti2

RAKAMLAR UYGUN, ÇÜNKÜ REKABET VAR

Rakamların Türkiye’nin bir çok iline göre uygun olduğunu ve geçen yıla nazaran yüzde 50 arttığını belirten okulcu mağazası sahipleri, “Bu yıl biraz rekabet ortamı var ve bu nedenle fiyatlar da biraz daha opsiyonlu durumlar ortaya çıktı. Bir diğer neden de bir çoğumuz Nisan dönemine girmeden malzeme temini yaptık ve piyasadaki afaki fiyat artışlarını velilerimize yansıtmama yolunu seçtik. Türkiye’nin bir çok ilinde 1000 TL tutan okul kıyafeti ücreti ilimizde 700 TL civarında oluyor. Ayrıca kalite kalite de ürünlerin fiyatları düşüyor. Sadece over size olarak bilinen sweet tişörtün fiyatı, piyasada 900 TL’den başlıyor” dedi.

okulkıyafeti

Okul kıyafeti satan mağaza sahipleri, maddi durumu iyi olmayan vatandaşlar için hayırseverlerin de destek olduğunu bu şekilde okula giden tüm çocukların kıyafet ihtiyacının bir şekilde çözüldüğünü de belirtti.

okulkıyafeti1

Editör: Ali ARASLI