Uşak’ta son gelen zamlardan sonra katmer ve bükme fiyatlarında da ciddi artışlar oldu. Yapılan son zamla birlikte 200 gramlık haşhaşlı katmer geçen yılın liste fiyatı seviyesinde satılmaya başlandı. Buna göre katmer yaklaşık 45 ila 50 TL’den satılıyor. Kentte kadın işletmeciler tarafından yapılan ıspanaklı, kabaklı ve patatesli bükmenin fiyatı ise piyasada 40 TL’den satılıyor. 200 gramlık peynirli bükme ise 5 ila 10 TL arası daha pahalı satılıyor. Peynirli bükmedeki fiyat farkının sebebinin peynir fiyatlarına gelen afaki zamlar olarak ifade ediliyor. 300 gramlık bazlama 20 ila 25 TL arasında değişkenlik gösteriyor

GEÇEN YILA NAZARAN YÜZDE 100 ARTIŞ

Geçen yıla nazaran kentteki katmer ve bükme türü ürünlerin fiyatı geçen yıla göre yüzde 100 arttı. Geçtiğimiz yıl 20 TL olan bükme, şu anda 40 TL olarak piyasada fiyatlandı. Fırıncılar Odası’nın yayınladığı listeye göre ise fiyatlar yüzde 30 ila 40 daha ucuz. Konuyla ilgili görüştüğümüz bükme ve katmer yaparak el emeğiyle ayakta kalan işletme sahipleri, şöyle konuştu:

Uşak'taki şirketlerin ayakta kalması için hayati bir konu! Uşak'taki şirketlerin ayakta kalması için hayati bir konu!

“Alım gücü giderek düştü ve fiyatlar da çok fazla arttı. Artan fiyatlar nedeniyle bizler de ayakta kalmakta zorlanıyoruz. En küçük işletmede dahi 2 kişi çalışıyoruz ve asgari ücretten hesap ettiğiniz zaman aylık 40 bin TL’den fazla bir işçilik gideri ortaya çıkıyor. Fakat biz bu kadar da kazanamıyoruz. Bunun dışında un ve malzeme fiyatlarındaki artışlar da hiç durmuyor. Buna rağmen bizler tarifeyi gerçek anlamda uygulamıyoruz. Tarifeyi gerçek anlamda uygulasak, vatandaşın düşen alım gücüne bir darbe de biz vururuz. Piyasadaki her şeyin fiyatı yüzde 100 arttı ve 1 yıl önceye göre bizim sattığımız ürünlerin de fiyatı arttı. Yine doyurucu ve temiz yiyeceklerimiz piyasayadaki en uygun olanlarıdır”.

Editör: Ali ARASLI