Uşak ve diğer illerde yoğun sıcaklar yaşanıyor ve bu havada su kaynakları da hızla tükeniyor. Meteoroloji Mühendisi Bünyamin Sürmeli, aşırı sıcaklarla birlikte barajlar, göletler ve diğer kaynaklardaki suların hızla buharlaştığını ifade etti. Buharlaşma sonucu su kaynaklarının tükendiğini bildiren Bünyamin Sürmeli, şu uyarıyı yaptı: “Aşırı sıcaklarda en büyük sorunlardan biri de su kaynaklarının hızla tükenmesidir. Yağmur yağmıyor ve sıcak hava nedeniyle mevcut suyumuz da buharlaşıyor. Bu nedenle suyu tasarruflu kullanmanın en yoğun olması gereken bir dönemdeyiz”.

UŞAK’TA DA SUYLA İLGİLİ CİDDİ SIKINTILAR VAR

Uşak’ta da içme ve tarımsal amaçlı su kaynaklarında ciddi sorunlar bulunuyor. Kentin içme suyunu arıtan Küçükler Barajında da seviyenin aşağılara düştüğü yetkililer tarafından ifade edildi. Geçtiğimiz günlerde Çokrağan suyunun icra yoluyla kapanması ve sonrasında belediye tarafından açılması da kentteki sorunu ortaya koydu. Uşak’ta son 5 yıldır her yaz döneminde benzer durumlar yaşanıyor. Küçükler Barajı ve su kuyularındaki kaynakların yetersizliği nedeniyle çiftçi ve belediye sık sık karşı karşıya geliyor.

Uşak Kent Konseyi’nde 4 adaylı yarışa gidiliyor Uşak Kent Konseyi’nde 4 adaylı yarışa gidiliyor

SUYUN TASARRUFLU KULLANILMASI İÇİN ÇALIŞMALAR YAPILDI

Öte yandan Uşak Belediyesi, önceki dönemde suyun tasarruflu kullanımı için bir dizi çalışma yapmıştı. Perlatör ile suyu daha iktisatlı kullanma için özendirme çalışmasına imza atıldı. Önceki dönem Uşak Belediyesi Yönetimi, aynı zamanda kentteki kuyuları da aktif kullanmış ve su sorunu olmaması için çalışmalar yapmıştı. Şu anda göreve gelen Uşak Belediyesi yönetiminin nasıl bir çalışma izleyeceği ise ilerleyen günlerde belli olacak.

Editör: Ali ARASLI