Uşak Celal Bayar Caddesi’nde son 3 gün içinde meydana gelen ve 1 sokak hayvanının ölümüyle sonuçlanan kazaların ardından, belediyeden kasis isteyen ve olumlu yanıt alamayan esnaf, yaşananların nazardan kaynaklandığını düşünerek, sokağı elma sirkesiyle yıkadı.

celal6

Uşak Celal Bayar Caddesi’nde son 3 gün içinde peş peşe kazalar meydana geldi. Celal Bayar Caddesi’ndeki en büyük kaza, önceki gün, hızı yaklaşık 100 kilometre olan hafif ticari bir aracın caddedeki köpeğe çarpmasıyla meydana geldi. Sokak hayvanının can verdiği kaza, güvenlik kameralarına yansırken, sürücünün çarpışmadan sonra sağa ve sola yalpaladığı ve Nuri Şeker Caddesi istikametine giderken sağda bulunan bir mobilya dükkanının önündeki kamyonete çarptığı görüldü.

celal6

18 Temmuz 2023 günü saat 12:57’de meydana gelen kazada, yalpalayarak gelen hafif ticari araç, yolun kenarına park eden bir mobilya mağazasının taşıma işini yapan kamyonetine çarptı. Çarpışmayla birlikte kamyonet kaldırıma çıkarken kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

TERS YÖNDEN GİREN OTOMOBİL YAYAYA ÇARPTI

Yine aynı caddede, 20 Temmuz 2023 günü saat 12:31 sıralarında, ters yönden giren siyah bir otomobil de karşıya geçmek isteyen bir yaya çarptı. Kazadan 1 gün önce, saat 16.26’da, Sarayaltı Camii’nin önünde bulanan motosikletli bir bayana da bu sefer de normal istikamette seyreden başka bir otomobil çarparken, burada da her hangi bir can kaybı olmadı. Fakat meydana gelen kazalar sonrasında, burada faaliyet gösteren esnaf, daha önce belediyeden talep ettiği ve olumsuz yanıt aldığı, kasis konma ve yaya geçidi düzenlemesini tekrar gündeme getirdi. Celal Bayar Caddesi esnafları, meydana gelen kazalara karşı önlem alınmasını ve aksi halde kazaların arkasının kesilmeyeceğini belirtti.

celal5

KAZADA ARACI HASAR GÖREN ESNAF, NAZAR ÇIKSIN DİYE CADDEYİ SİRKEYLE YIKADI

Bir köpeğin ölümüyle sonuçlanan kazada, aracına çapılması sonucu maddi anlamda hasar alan burada esnaflardan Haydar Kırıcı, cadde üzerindeki kötü enerjinin uzaklaşması ve nazarın çıkması için sokağı sirkeyle yıkadığını söyledi. Kırıcı, “Bundan 2 gün önce bizim kendi aracımıza bir hafif ticari araç çarptı. Bu kazada 3 araç hasar gördü ve aşağıdan köpeğe çarpan bir sürücü dengesini sağlayamadı ve sağ-sol zigzag çizerek gelip bizim araca çarptı. Çocuğa sorduk niye bu kadar sürat yaptın diye, hiçbir engelle karşılaşmadığını söyledi. Biz bu sokağa kasis yapılsın diye muhtarımızın yanına defalarca gittik. Muhtarımız şehrin görüntüsü çirkin oluyor diye bunun yapılmadığını söyledi. Yol düzgün bir yol ve kasis olmadığı için çok hızlı araçlar oluyor” dedi.

celal4

“Şehrin her yerinde kasis var ve bunlar görüntü kirliliği oluyorsa hepsini kaldırsınlar. Bizim 80 bin TL hasarımız var” diyen Kırıcı, şöyle devam etti: “3 gündür sokakta kazalar oluyor ve biz de sokağı sirkeyle yıkadık ve kötü enerjiyi almak için yaptık bunu. Nazar oldu dedik ve 3 gündür hep kaza ve kavgalar oluyor. Burası ters yön olduğundan adam girdiği zaman çok hızlı bir şekilde kaçmak istiyor. Ceza yememek için hızlı gidiyor ve bugün bir çocuğa araba çarptı. Vatandaş burada çift yöne alıştı ve her yeri tek yöne çevirmek istiyorlar. İnsanlar tek yön olduğunda hızlı bir şekilde ters yönden giriyor ve bu da kazalara yol açıyor.”

celal2

ESNAF KAZALARA ÇÖZÜM İÇİN HIZ KESİCİ KASİS TALEP EDİYOR

Caddedeki bir diğer esnaf Ali Ergin, “Burada en büyük problem trafik ve belediyenin oradan çıkanlar yol düzgün diye çok süratli geliyorlar. Kaldırıma yükselti yapalım diyoruz ve bunu belediye başkanına birkaç defa ilettik ve problemimiz trafik. Daha 3 gün öncesi büyük bir kaza oldu” ifadesini kullandı.

celal

CHP'li Uşak Belediye Başkanı Özkan Yalım'da jet gibi Recep Tayyip Erdoğan fotoğrafı yanıtı CHP'li Uşak Belediye Başkanı Özkan Yalım'da jet gibi Recep Tayyip Erdoğan fotoğrafı yanıtı

Araçların hızlı geldiğini dile getiren esnaf Sabahattin Çetin, “Araçlar hızlı geçiyor ve burası Dörtyol şeklinde ve geçişler çok hızlı. Bir köpek çarpıldı ve 3 tane de araca çarpıldı. Burada acilen kasis yapılmalı” ifadesini kullandı.

Cadde esnaflarından Mesut İşleyen, “Burada sürekli kaza oluyor ve geçen gün bir köpek öldü. Başka can kayıpları da burada olabilir. Bu nedenle tedbir mutlaka alınmalı. Buradaki esnafımız mağdur durumda” diye konuştu.

 “Önceki gün neredeyse esnafımızdan da can kaybı olacaktı ve bu yolun sorununun çözümü için belediyeden de talepte bulunduk” diyen bir diğer esnaf Tekin Öztürk, şöyle devam etti: “Fakat her hangi bir olumlu yanıt gelmedi. Buranın çift yön ve kasis yapılmasını istedik ve bir şey çıkmadı.”

celal1

SARAYALTI MUHTARI CEMİL CEVHER: BU YOL İÇİN GEREKENİN YAPILMASINI İSTİYORUZ

Esnafın talepleri üzerine bir açıklama yapan Sarayaltı Mahallesi Muhtarı ve önceki dönem Kent Konseyi Başkanı Cemil Cevher, “Yolun asfalta dönmesiyle birlikte trafik akışı hızlandı ve mahalle sakinlerinin yaya geçidi talebi vardı. Yaya geçidi yanlış yere yapıldı ve bunun üst kademeye alınması lazım ve kasis de gerekiyor. Trafik çok hızlı ve insanlarımıza zarar geliyor. Biz hayvan sevgisi olan insanlarız ve bir köpeğimizi de kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. İlgililerden talebimiz burada denetlemenin yapılması ve ters yönden araçların gelmemesidir” dedi. ALİ ARASLI

Editör: Ali ARASLI