Geçtiğimiz hafta çocukların karanlıkta okula gitmesine dair yaptığımız haberin ardından, Eğitim İş Uşak Şube Başkanlığı da bu konuya dikkat çekti. Kış saati uygulamasının geri gelmesini isteyen Eğitim İş Uşak Şube Başkanı Ercan Uzun, çocukların uykusunu alamadan derse girdiğini bildirdi.

Eğitim İş Uşak Şube Başkanı Ercan Uzun, sendika binasında bir basın açıklaması yaptı.

Çocukların gün ışığından yeterince yararlanmadığını bildiren Uzun, şöyle söyledi:

“Gün ışığına göre planlanmayan ders saatleri, karşılanmayan okul ve derslik ihtiyacı inatla sürdürülen kalıcı yaz saati uygulaması eğitimi ve çocuklarımızı olumsuz etkilemektedir. Bu plansızlık ve inat sebebiyle çocuklarımız, daha günün ağarmadığı saatlerde yollara düşmek zorunda kalmaktadır. Uykuya ve gün ışığına gelişimsel olarak en ihtiyaç duyduğu yıllarda çocuklarımızın bu kör, ışıksız saatlerde okula gitmek zorunda bırakılması velileri de zora düşürmektedir. Özellikle kış mevsiminde, günün ilk ders saatlerinde çocuklar henüz uyku mahmurluğunu üzerlerinden atamadığı için verim alınamamaktadır.”

Uşak Üniversitesi’ni korsanlara karşı koruyan uzmana, bir teşekkürü dahi çok gördüler Uşak Üniversitesi’ni korsanlara karşı koruyan uzmana, bir teşekkürü dahi çok gördüler

DERS SAATLERİ GÜN IŞIĞINA GÖRE AYARLANMALI

Ders saatlerinin gün ışığına göre ayarlanmasını isteyen Ercan Uzun, şöyle devam etti:

“Ders saatleri gün ışığına göre ayarlanmalı, okul ve derslik ihtiyaçları karşılanmalı, çocuklarımız sabahın ilk saatlerinde karanlık sınıflarda ders dinlemeye, akşamın karanlık saatlerinde evine dönmeye mahkum edilmemelidir. Çocuk güne, gün ışığında başlamalı, eğitim gün ışığında olmalı”.

Editör: Ali ARASLI