Son dönemlerde artan gıda maliyetleri nedeniyle, çocukların okuldaki yemek ücretleri de arttı. Aileler, günlük 50 ila 80 TL gibi bir parayla çocuklarına yemek yediriyorlar. Beslenme çantasına konacak yiyecek ve içeceğin bedeli de en az 40 ila 50 TL’yi buluyor. Asgari ücretle geçinmek zorunda kalan anne ve babalar, çocuklarının okul yemeğini, artık kitap ve defterden daha çok düşünür oldu. Önceki yıllarda kırtasiye ciddi bir giderdi ve gıda enflasyonuyla birlikte yemek en büyük masraf haline geldi.

Peki neden yemek masrafı bu kadar arttı?

Yemek masrafının artması, gerek ülkemizde ve dünyadaki gıda enflasyonuyla ilgili bir durum. FAO rakamlarına göre küresel gıda fiyatları düşüşe geçti. Ağustos itibariyle gıda fiyatları yüzde 11,8 dünya genelinde düştü. Türkiye’de ise yüzde 73,6 oranında artış gösterdi.

yemekkk-1

Zeytinyağı fiyatlarındaki afaki artışla artık bu ürün mutfaklarda bulunmuyor. Ayçiçeği yağı, pirinç, bakliyat ve et ürünlerine gelen zamlardan sonra, yemekte maliyet çok ciddi arttı. Maliyet artışı var fakat çocuklara verilen yemeklerin porsiyonları küçük. Piyasaya göre yarım porsiyon seviyesinde bir miktarda servis yapılıyor. Buna rağmen en ucuz yemek 45 TL ve bu da öğretmenevinde.

Görevi gençlere emanet eden Uşak Eğitim İş Başkanı Ercan Uzun: 25 yıl zor şartlarda mücadele ettik Görevi gençlere emanet eden Uşak Eğitim İş Başkanı Ercan Uzun: 25 yıl zor şartlarda mücadele ettik

EMEP BEDAVA 1 ÖĞÜN YEMEK İSTEDİ

EMEP Partisi, öğrencilere 1 öğün bedava yemek talep etti. EMEP Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca, bütçeye 1 öğün ücretsiz yemek için para konmasını istedi. TBMM’de konuyu gündeme getiren Sevda Karaca, çocukların hakkını istediklerini ifade etti. Karaca bütçenin bu doğrultuda yükseltilmesini önerdi.

Editör: Ali ARASLI