Uşak'ta hafif şiddette deprem oldu. Takriben 5 saniye kadar süren depremde batı yönünden doğu yönüne doğru bir sarsıntı gerçekleşti. 

Uşak'ta yangına müdahale devam ediyor Uşak'ta yangına müdahale devam ediyor

Deprem, Uşak'ın yakın komşusu Kütahya'nın Gediz ilçesinde de hissedildi. Kandilli Rasathanesi'nden verilen bilgiye göre depremin merkez üssünün Bursa'nın Gemlik ilçesi olduğu öğrenildi. Bursa Gemlik'te 5.1 şiddetinde bir deprem meydana geldi. 
Deprem, çevre il ve ilçelerden de hissedildi. Uşak'ı da etkileyen depremin etki alanı dikkat çekti. 

Daha önce Gemlik hakkında uyarıda bulunan Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu, söz konusu fay hattının geniş bir alana etki edeceğini bildirmişti. 26 Şubat 2021 günü açıklamalar yapan Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Geomatik Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu, Gemlik’ten geçen fay hattının çok tehlikeli olduğunu aktarmıştı. 
O dönemde Gazete Duvar’dan Pelin Akdemir’e konuşan Prof. Dr. Hakan Kutoğlu, şu uyarıları yapmıştı:
“İznik’ten gelen fay hattı Gemlik’te çatal yapıp denizin içerisine dalıyor, Mudanya yönünde devam ediyor. Bunlar parça parça faylar. Bursa’da deniz ve göl kıyılarında suya doygun zeminler mevcut. Suya doygun zeminler deprem sırasında zeminsel alçı sıvılaşması yaratırlar. Bina sağlam olsa bile binanın batması, devrilmesi gibi durumlar oluşabilir. Gemlik, deprem olabilirliği bakımından yüksek tehlike bölgesinde.
HABER MERKEZİ

Editör: Ali ARASLI