Uşak’ta ekmek fiyatları, yüzde 33 zamla 10 TL oldu. Uşak’taki fırıncı esnafı bir süre önce zam talebinde bulundu ve artışın asgari ücrete göre yapılması istendi.  Fırıncılar Odasına kayıtlı olmayan esnaf da Uşak Ticaret ve Sanayi Odası’na konuyla ilgili yazılı talepte bulundu. Söz konusu talep ilgili komisyonlar tarafından değerlendirildi ve ekmeğin fiyatı 10 TL olarak belirlendi. Buna göre 250 gram ekmek 7,5 TL’den 10 TL’ye çıktı. Benzer şekilde Mende tipi köy ekmeği de 1100 gramlığı 30 TL’den 40 TL’ye yükseldi. Zam bugün itibariyle uygulanacak.

Fırıncı esnafı asgari ücrete göre zam istedi

Uşak ve diğer illerde yapılması beklenen zam, şimdilik teğet geçti! Uşak ve diğer illerde yapılması beklenen zam, şimdilik teğet geçti!

Uşak’taki fırıncı esnafı asgari ücrete göre zam talep etti. Asgari ücrete gelen yüzde 49’luk zam karşısında, fırıncı yüzde 33 zam yaptı. Uşak’ta faaliyet gösteren bir fırıncı esnafı, zammın artışlara göre düşük olduğunu ifade etti. Enflasyona göre düşük zam yaptıklarını fakat burada vatandaşı düşündüklerini kaydeden aynı esnaf, şöyle konuştu:

“Normalde ekmeğin hakkı 10 liranın da üzeri, çünkü maliyetler çok fazla. Somun ekmekte unun yanı sıra maya gideri çok fazla. Maya çok fazla kullanılıyor, çünkü ekmek başta türlü şekil almıyor. Köy tipi ekmekte bu durum biraz daha farklı ve maya burada çok kullanılmıyor. Bu bakımdan köy tipi ekmek daha sağlıklı diyebiliriz. Fakat köyden merkeze ekmek getirenlerin de mazot gideri bize göre yüksek oluyor. Fırıncı esnafı, giderlerini karşılamak ve ayakta kalmak için özveri gösteriyor. Enflasyonun altında zam yapmamız da bunun bir göstergesi”.

Editör: Ali ARASLI