UŞAK'TA BUGÜN VEFAT EDEN VATANDAŞLARI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

En yüksek fiyat talebi ise köy tipi ekmekte oldu ve 20 TL olan 1 kilogram 100 ila 1 kilogram 200  arasında gramajı değişen ekmeğin fiyatının 30 TL olması talep edildi. Kentte üretilen 250 gramlık çarşı ekmeği ise 5 TL’den 7,5 TL olarak fiyat güncellenmesiyle ilgili talep, üst makamlara iletildi. Ayrıca kentte 5 TL olan 100 gramlık sokak simidinin de 6 TL olmasına dair talep de ilgili dilekçeye eklendi.

Ekmek fiyatlarıyla ilgili zam talebi hakkında görüştüğümüz bir fırıncı esnafı, maliyetlerin giderek arttığını ve bu nedenle zam talep edildiğini ifade etti. Aynı esnaf, “Son dönemlerde maliyetlerimiz çok arttı ve uzun zamandan beri de bu artışlara rağmen fiyatlarımızı güncelleyemedik. Şimdi fiyatların yukarı yönlü bir tırmanışı var. Yani piyasadaki hiçbir ürünün fiyatı artmadı da tek biz mi zam yaptık? 520 TL olan unun çuvalı bugün 600 TL oldu. TMO da buğday alım fiyatını 8,5 TL’ye çıkardı. Doları ve euroyu hiç saymıyoruz. Asgari ücrete gelecek zam da gündemde. Bu şartlar altında fırıncı esnafı daha ne kadar dayanacak?” dedi.

EKMEK ZAMMI HENÜZ NET DEĞİL!

Uşak'ta araç kiralama bedeli yüzde 100 arttı Uşak'ta araç kiralama bedeli yüzde 100 arttı

Ekmeğe en son Aralık 2022’de zam yapıldı ve bu tarihten beri her hangi bir zam kararı alınmadı. Söz konusu talebin ilgili makamlarca görüşüleceği ve ekmekle ilgili zammın komisyon kararınca belirlendiği ifade edildi. Söz konusu 7,5 TL olan talebin daha düşük rakamlarla da onaylanma ihtimali bulunuyor.

UŞAK’TA HALK EKMEĞE ZAM YOK

Öte yandan Uşak’ta günlük 17 bin üretilen halk ekmeğe şu an için zam olmadığı ve böyle bir düşüncenin de gündeme alınmadığı öğrenildi. Konuyla ilgili görüştüğümüz bir yetkili, 250 gramı 3 TL olan halk ekmeğin, fiyatının şu an için artması gibi bir durumun olmadığını kaydetti. Aynı yetkili, İstanbul ve Ankara’da 4 TL olan 250 gram ekmeğin kentteki 30 noktada satılan halk ekmeğin 3 TL’den satışının devam edeceğini belirtti.

Editör: Ali ARASLI