Uşak'ta konut sektörü tıkandı! Mayıs'ta kaç konut satışı yapıldı? Uşak'ta konut sektörü tıkandı! Mayıs'ta kaç konut satışı yapıldı?

Uşak’ta yılbaşı öncesi ekmek zammının ne kadar olacağı merak ediliyor. Şu anda 8 TL’ye satılan tekli ekmek için, komisyonlara henüz teklif verilmedi. Gerekçe olarak asgari ücret zammının beklendiği bildirildi. Uşak’ta faaliyet gösteren fırıncı esnafı, 8 TL olan ekmeğin yeni dönemde fiyatının artması için yıl sonunda teklifini veriyordu.

Bu yıl fırıncı esnafının asgari ücrete göre hareket etmesi istendi. Ekmek zammıyla ilgili komisyonların buna göre bir fiyat bekledikleri kaydedildi.

Konuyla ilgili görüştüğümüz bir esnaf, şu ifadeleri kullandı:

“Ekmek zammı için fırıncı esnafı olarak taleplerimizi odaya bildirdik. Fakat bu yıl asgari ücret zammından sonra bizim taleplerimizi alacaklarını ifade ettiler. Asgari ücrete yapılacak zamma göre bir fiyatlama olacak gibi duruyor”.

Asgari ücret zammı öncesinde un bulmanın da sorun haline geldiğini belirten aynı esnaf, şu bilgileri verdi:

“Stokta un bulunmadığını belirten bazı toptancılar var. Fakat bu hepsi böyle yapıyor diye bir genellemeye yol açmamalı. Şu anda 630 TL unun çuvalı. Önümüzdeki yıl unun fiyatı 750 lirayı görür diye bekliyoruz. Bizim ekmek maliyetindeki etmenlerden biri de maya. Mayanın 4 kilosu 160 liraydı ve şu anda 600 lira oldu. Kilosu 200 liraya geliyor. 1 çuval tekli ekmek için 2 kilo maya gidiyor. 1 çuval başına 300 lira maya maliyeti geliyor”.

Ekmeğin fiyatı 5 TL’den 8 TL’ye çıktı

Uşak’ta ekmeğin fiyatı, 2023’ün başında 5 TL’den kademe kademe yükselerek 8 TL’ye kadar geldi. Ekmek fiyatlarındaki artışın temel nedeni, gıda fiyatlarındaki yükseliş oldu. Dünya genelinde düşen gıda fiyatları, Türkiye’de halen yüksek seviyede. Bunun en temel nedeni, buğday ve diğer ürünlerin yurtdışından ithal olarak alınması.

UŞAK PORT HABER//

Editör: Ali ARASLI