Uşak esnafının 450 TL’ye yaptığı sucuk, marka işin içine girince 2’ye katlanıyor
Son dönemlerde artan sucuk fiyatları dikkat çekiyor. Ramazan ayının gelmesiyle daha yoğun talep olan sucuk fiyatları, son dönemlerde 1000 TL’yi buldu. Marketlerde satılan sucuğun kilogramı hesaplandığında 800 ila 1000 TL arasında değişiyor. Sucukta Uşak’ın komşusu Afyonkarahisar’da marka olan bazı ürünler de 1000 TL dolaylarında satılıyor. Uşak’ta ise daha önce yaptığımız haberde fiyatların 500 TL’yi bulduğunu belirtmiştik. Yaptığımız haberin ardından, Türkiye genelinde sucuk haberleri çıkmaya başladı. Söz konusu duruma, sektörden biri olan Adana Kasaplar Odası Başkanı Murat Saruhan Yağmur da tepki gösterdi. Makasın bu kadar açık olmaması gerektiğini belirten Yağmur, tıpkı Uşak’ta olduğu gibi burada da kasapların 400 TL’ye sucuk sattığını belirtti. Markalı sucukların bu denli yüksek fiyatta olması tepki topladı. 

Uşak Belediyesi’nin sosyal tesislerindeki ucuz çay ve yemek dönemi bitti! İşte zamlı fiyatlar! Uşak Belediyesi’nin sosyal tesislerindeki ucuz çay ve yemek dönemi bitti! İşte zamlı fiyatlar!


DÜZGÜN ESNAFIN ÜRÜNLERİNİ TERCİH EDİN
Öte yandan Uşak’ta yerel market zincirlerinde ve kasaplarda sucuğun kilogramı maksimum 500 TL’yi buluyor. Kasaplarda ise 400 TL ile 450 TL arasında kaliteli ve sağlıklı sucuk almak mümkün. Marka değeri yüksek dahi olsa, sucuğun kilosunun 1000 TL olması dikkat çeken bir konu. Çünkü kasaplarda satılan kıymanın kilosu 400 TL bandında seyrediyor. BİM, ŞOK ve A-101 gibi marketlerde ise kıymanın 400 gramlığı 150 TL dolaylarında arz ediliyor. Bu rakamlara rağmen içine sadece baharatlar ve sarımsağın eklendiği sucuğun bu kadar farklı fiyattan satılması tepki topluyor. İşçilik, diğer giderler ve nakliye eklendiğinde kıymanın üzerine maksimum yüzde 20 eklenmesi gerekirken yüzde 100 fark dikkat çekiyor. 

Editör: Ali ARASLI