Uşak’ın Banaz ilçesine bağlı Şaban köyünde yaşayan aile, kış günü evsiz kalabilir. Sağır, dilsiz ve aynı zamanda epilepsi hastası olan Cengiz Akçora ve eşi için Valilik hesap açtırdı. Valiliğin olurunu alan Akçora çifti, kış günü soğukta kalmamak için yardım bekliyor.

Ev sahipleri evden çıkarıyor

Oturdukları evin başkasına ait olduğunu belirten Cengiz Akçora’nın eşi Ömür Akçora, yaşadıkları zorlukları anlattı. Ege’de Yenigün’den Bayram Ali Keleş’e konuşan Akçora, Uşaklı hayır ve yardımseverlere seslendi.

şaban köyü1

Kış günü nereye gideceğini bilmediğini belirten Ömür Akçora, şöyle söyledi:

“Oturduğumuz ev başkasına ait çıktı. Bize evden çıkın denildi.  Ben kışın ortasında nereye gideceğimi bilmiyorum. İnşallah yardımcı olurlar, bizimde evimiz bir yuvamız olur.

Yardıma çok ihtiyaçları var!

Ömür Akçora’nın halası olan Hanım Koca, Cengiz Akçora’nın engeli olduğu için çalışamadığını belirtti. Devletten aylık 2 bin TL destek geldiğini belirten Hanım Koca, şöyle devam etti:

“Bu oturdukları ev başkasının,  kirada duruyorlar. Nasıl geçiniyorlar? Ona buna işe gidiyor, ekmek yapmaya gidiyor. Bulaşığa gidiyor, çapa işlerinde yardımcı oluyor. Günde 200 lira yevmiye alıyor. Kocası bir işe gidemiyor. Köylü ne kadar yardım etse de elden gelenin faydası olmaz. Ev yapmaya çalışıyor, bir arsası var ama elinde parası yok, maddi durumu zayıf, çok yardıma ihtiyacı var”.

Uşak'ta deprem oldu! Gemlik depremi hissedildi Uşak'ta deprem oldu! Gemlik depremi hissedildi

şabanköyü2

AİLEYE YARDIM İÇİN HESAP AÇILDI

Aileyle ilgili yapılan haberlerin ardından yetkililer harekete geçti. Ömür Akçora, Ayşe Bacak ve Ali İhsan Kılınç’ın yer aldığı yardım toplaması komisyonu kurdurdu.

Komisyona yardıma muhtaç ve evsiz Ömür Akçora’ya ev yapmak amacı ile Valilik Makamının 06.11.2023 Tarih ve 25303 sayılı olurları ile Türkiye genelinde geçerli olmak üzere bir yıl süre ile bankada hesap açmak suretiyle 1 milyon TL yardım toplamasına izin verildi.

Bu izin neticesinde Halkbank Banaz şubesinde Ömür Akçora ve Köy Muhtarı Ali İhsan Kılıç adına müşterek  bir hesap açıldı. Aileye yardım etmek isteyen hayırsever vatandaşlar aşağıda IBAN numarası verilen hesaba para gönderebilir.

 IBAN: TR90 0001 2009 7840 0001 0222 82 

UŞAK PORT HABER///

şaban köyü iban