Uşak'ta 45'i aşan motorinin ateşi az da olsa düştü! Uşak'ta 45'i aşan motorinin ateşi az da olsa düştü!

Uşak Berberler ve Kuaförler Esnaf Odası 2024 yılının tarifesini A ve B sınıfı olarak 2’ye ayırdı. Buna göre mahalle aralarında bulunan ve küçük çaplı berberlerdeki tarife B sınıfı ve daha lüks mekanlar ise A sınıfı olarak nitelendirildi. B sınıfı küçük işletmelerde yıkamalı saç ve sakal tıraşı 300 TL olurken, A sınıfında ise 400 TL olarak belirlendi. 
FİYATI UYGUN BERBERLER B SINIFI OLDU VE SAÇ SAKAL 300 TL
Uşak’ta fiyat açısından daha uygun ve küçük olan berberler B sınıfı olarak nitelendirildi. Bu kategoride yıkamalı saç ve sakal tıraşı 300 TL olurken, yalnız saç kesme 200, sakal 100 ve saç yıkama ise 100 TL oldu. Tarifede dikkat çeken bir nokta ise sakal yıkama oldu. Saç yıkama 100 TL’yken sakal yıkama ve fön 150 TL olarak yazıldı. B sınıfında çocuk tıraşı 0-9 yaş arası 150 TL olarak güncellendi. Maske ve kaş alımı 100 TL olurken, damat tıraşı ise 3000 TL şeklinde belirlendi.
LÜKS BERBERLERDE SAKAL YIKAMA VE FÖN 200 TL
Lüks berberler ise yaklaşık yüzde 30 ila yüzde 50 arasında daha pahalı oldu. Buna göre yıkamalı saç kesimi ve sakal tıraşı 400 TL olarak güncellendi. Yalnız saç 300, sadece sakal tıraşı 150 ve saç yıkama da 150 TL oldu. Sakal yıkama ve fönün fiyatı ise 200 TL olarak tarifeye geçildi. Burada da sakal yıkamanın fiyatı, saça göre daha pahalı olarak görüldü. Çocuk tıraşı 200 TL olurken, kaş alma, maske ve damat tıraşının fiyatı B grubuyla aynı düzeyde kaldı.
Artan fiyatlar nedeniyle görüştüğümüz berber esnafı, bu tarifeyi ancak lüks konseptteki mekanların uygulayabileceğini aktardı. Bir grup berber esnafı, şu açıklamaları yaptı:
“Müşteride bu parayı verecek güç var mı yok mu bilemiyoruz. Fakat B sınıfı olarak belirtilen berberlerde bu rakamlara vatandaş zor tıraş olur. Bu yüzden çoğu esnaf tarifeye göre daha uygun tutacaktır fiyatlarını. Lüks yerlerde durum böyle değil, çünkü oraya gidenler için bu paralar para değil”.

Editör: Ali ARASLI