Selçuk Geçer, dolardaki düşüş için kritik uyarı yaptı! Paniklemeyin! Selçuk Geçer, dolardaki düşüş için kritik uyarı yaptı! Paniklemeyin!

Ramazan ayı öncesinde, hurma fiyatları cep yakıyor. İftar sofralarının vazgeçilmezi olan hurma, oruç açarken tercih edilen bir meyve. Medine, Kudüs ve İran hurmaları piyasada yoğun olarak satılıyor. Migros, FİLE ve BİM gibi zincir marketlerde 200 ila 250 gramlık paketlerde satılan hurmanın fiyatı kalite ve cinsine göre fiyatlanıyor. Migros’ta satılan Medine Hurmasının kilosu 666 TL’yi buluyor. Bunun dışında piyasada satılan hurmanın kilogramı, kalite ve cinsine göre 200 ila 450 TL aralığında değişkenlik gösteriyor. En büyük boyda ve lüks kuruyemişçilerde satılan hurmaların bazıları 1000 TL’ye kadar dayanıyor. Hurma fiyatlarının yüksek olmasının temel nedeni olarak ürünün ithal yolla getirilmesi gösteriliyor. Uşak’ta hurma satan kuruyemişçi esnafı, tüm ürünlerin fiyatlarının önceki yıllara nazaran yüzde 100 ila 150 aralığında arttığını ifade ediyor. Kentteki bir esnaf, “Fiyatlarımız ürünlerin alışından dolayı yüksek ve biz şu anda kaliteli ürünü uygun fiyata satan nadir işletmelerden biriyiz. Ramazan ayından önce de hurmada indirimler yapmayı düşünüyoruz. Hurmanın fiyatlarını vatandaşımızın alım gücünü ve Ramazan ayını hesap ederek yapabileceğimiz ölçüde 1 sefere mahsus indireceğiz”.
HURMANIN FAYDALARI NEDİR?
Hurmanın faydalarını Uşak İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri şöyle özetliyor:
“Hurma, dünyanın birçok yerinde yetişen hurma ağacının meyvesi olarak bilinmektedir. Binlerce yıldır Ortadoğu’nun temel gıdası olan hurma, son yıllarda oldukça popüler hale gelerek sıkça tüketilmeye başlandı. Hurmanın çeşidine bağlı olarak boyutları ve rengi değişebilmektedir. Yüksek miktarda lif içeren hurma, tatlı bir tada sahiptir. Ayrıca demir açısından yüksek olduğundan kansızlıkla mücadelede önemli bir rol oynar.”

Editör: Ali ARASLI