Uşak’ın su kaynağını besleyen Çokrağan suyunun vanasının icra yoluyla kapatılmasının ardından, Uşak Belediyesi yetkililerinin suyu tekrar açtığı belirtildi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan SS Ayrancı Baltalı Küçükler, Çamsu ve Gürlek Köyleri Sulama Kooperatifi Başkanı ve Ayrancı Köyü Muhtarı Mustafa Yeşilova, yakın bir zamanda bölgenin susuz kalacağını ifade etti.

Baltalı göletinin de suyunun da direk belediyenin arıtmasına verileceğini ve bunun için çalışmaların yapıldığını belirten Mustafa Yeşilova, ilerleyen dönemde bölgede yüz yıkamak için dahi suyun kalmayacağını aktardı.

COMBURT OVASINDA YÜZÜMÜZÜ YIKAYACAK SU BULAMAYACAĞIZ

Konuyla ilgili gazetemize bir açıklama yapan Mustafa Yeşilova, şu ifadeleri kullandı:

“Murat Dağı’nın yer altı ve yerüstü sularını Uşak’a naklettikten sonra önemli bir konu var. Baltalı göleti köy halkı için sulama göleti olarak yapıldı. Burası yıllarca açık kanal sistemiyle çalıştığı için yıllar içinde kanallar demode oldu. Şu anda atıl durumda bir gölettir ve 2011 yılında DSİ’ye devredildi. 7 yıldır çivi çakmayan DSİ yetkilileri, göletin üstten taşan suyunu ve ayrıca Ayrancı köyünün sırtında 2 adet kuyu ve regülatör kurarak, Manisa ovası ve Ege Denizine kadar giden suyu engelliyorlar. Bütün yöre halkı mağdur oluyor. Orası da gittikten sonra bizim Comburt ovasında vatandaş yüzünü yıkalayacak su bulamayacak.”

BÖYLE GİDERSE, ALTIN MADENİNE MÜHRÜ BASARIM!

Uşaklı vatandaşların kurban konusunda aklına takılan tüm sorulara yanıt verdi Uşaklı vatandaşların kurban konusunda aklına takılan tüm sorulara yanıt verdi

“1987’de Banaz Asliye Hukuk Mahkemesi’nin aldığı bir karar var 1994’te Yargıtay’da onandı. Bizim kazanılmış hakkımız var” diyen Mustafa Yeşilova, şöyle konuştu:

“Bu su 1 defaya mahsus icra hukukuyla kapatıldı. 22 yıldan beri bu su hiç kapatılmadı ve ilk defa biz kapattık. Burada benim kadim hakkım var. Fakat Küçükler köyü muhtarlığı buna taraf ve yetkisini kullanmıyor. Küçücük köy ve muhtarlık elden gider diye taraf olmuyorlar.  Böyle giderler, Murat Dağı’na kurulacak olan altın madenine mührü basarım. Bunu mu istiyorlar benden, bunu yapmam asla. Ama altın madeni köyümün zürriyetini kurtaracaksa mührü basar geçerim. Bunu kızdığım için bize sahip çıkmadıkları için diyorum. Benim zürriyetimi altın ve nikel madeni kurtaracaksa mührü vururum”.

UŞAK BELEDİYESİ MÜCAVİR ALAN DIŞINDAKİ SUYA MÜDAHALE EDİYOR!

Uşak Belediyesi’nin vatandaşa usule uygun olmadan elde ettiği suyu parayla içirdiğini ifade eden Mustafa Yeşilova,  şöyle konuştu:

“Belediye başka kuyu çalıştırmıyor, çünkü elektrik faturası çok geliyor. 2 milyon metreküpü göletten alıyor ve kalanı bizden alıyor. Belediye Başkanıyla konuştum ve orası mücavir alan dışıymış ve ilgilenemezmiş. Fakat çiftçinin hakkını gasp ederken alacağını alıyor. Devlet herkesi kucaklamak zorundadır. Ben 4 aylığına suyuma dokunmasınlar diyorum ve diğer tarihlerde mahkeme kararı var. İstediği gibi kullanabilir. Ana kaynak suyunu boruyla kimse alamaz. Önce baraja akıtacak ve oradan suyu alacak. Dere yataklarını kimse kurutamaz. 5018 sayılı kanuna göre suyun nasıl kullanılacağı ve şebekeye verileceği belli bir şekle bağlanmış. Ben icrayla kapatılan suyumuzun vanasının tekrar açılmasından dolayı, Banaz’da Jandarma Komutanlığına suç duyurusunda bulundum. Konunun savcılığa intikal edeceği bildirildi ve sürecin ne olacağını bekliyorum.”

Editör: Ali ARASLI