Uşak'ta Stadyum kavşakta ters yöne giren sürücü kazaya yol açtı Uşak'ta Stadyum kavşakta ters yöne giren sürücü kazaya yol açtı
Uşak’ta ilkel metot olarak bilinen siyanürle altın madenciliği yapan TÜPRAG Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz, Türkiye-Kanada İş Konseyi Başkanlığına seçildi.
Kanadalı Eldorado Gold’un Türkiye uzantısı TÜPRAG’ın Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesindeki Türkiye-Kanada İş Konseyi Başkanlığı yapacak. Mehmet Yılmaz'a bu görev geçtiğimiz ay verildi. 
İliç’teki maden faciasından sonra altın madenlerinin durumu yeniden gündeme geldi. Türkiye’de altın madenlerinin büyük bölümünün sahipleri Kanada’da yer alıyor. İliç’teki maden gibi, Uşak Kışladağ’daki altın madeninin de esas sahipleri Kanadalı. Kanadalı Eldorado Gold firmasının Türkiye uzantısı ise TÜPRAG Metal Madencilik şirketi. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesindeki Türkiye-Kanada İş Konseyi Başkanı olarak seçildi.
Mehmet Yilmaz
EN İLKEL YÖNTEMLE ALTIN ÇIKARANLAR, ELEŞTİRİLERE GENELLİKLE “BİLİMSEL DEĞİL” DİYE YANIT VERİYORLAR
Uşak’ta altın madenciliğini masaya yatıran Murat Dağı Yok Olmasın Platformu bunun en ilkel metot olduğunu bildirmişti. Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası da yığın liç sistemi için, “Dünyada en barbar ve en ilkel sistem” ifadesini kullanmıştı. Uşak Kışladağ’da da altın arama ve çıkarma faaliyeti liç sistemiyle yapılıyor. Mehmet Yılmaz’ın başında olduğu madene zaman zaman kenti yöneten isimlerin de gittiği görülüyor. Maske, özel yelek ve altın çıkarılan yerin fotoğraflarda uzay üssü gibi görünmesi de bu noktada dikkat çekiyor. Kamuoyunda madeni savunanlar da var ve bunların sayısı da az değil. Madenle ilgili yapılan eleştirilere verdikleri en basma kalıp cevap ise, “Bu açıklamaların hiçbiri bilimsel değil. Bilimsel karşılığı yok” şeklinde oluyor. ALİ ARASLI
Editör: Ali ARASLI