Uşak Belediyesi Kadın Koordinasyon Merkezi (UKAMER), geçtiğimiz yıl başlattığı ve İl Sağlık Müdürlüğü’yle koordineli bir şekilde sürdürdüğü ilk yardım kurslarını istikrarlı bir şekilde sürdürüyor.

Uşak Belediye Başkanı'nın makam otosu, kazma kürek işlerinde de kullanılıyordu Uşak Belediye Başkanı'nın makam otosu, kazma kürek işlerinde de kullanılıyordu

uka4

 UKAMER’in kursları yaklaşık 20 kişilik sınıflar halinde yapılıyor ve her kurs döneminde 3 günlük teorik ve uygulamalı eğitimler yapılıyor.  Bu kapsamda UKAMER bünyesindeki sertifikalı ilk yardım kurslarının 6’ıncısı yapıldı. İlkyardım kursunda kadınların acil durumlarda neler yapması gerektiğine dair bilgiler edindiğini ve bunu uygulamaya da dökecek pratiğe sahip olduğunu belirten UKAMER Koordinatörü İlknur Ertuğrul, ilkyardım eğitimlerinin kadınların istihdamına da yarar sağlayacağını ifade eti.

uka1

Sertifikaların Sağlık Bakanlığı onaylı olduğunu dile getiren Ertuğrul, “UKAMER olarak, kadınlarımıza yönelik önemli çalışmalar yapıyoruz. Bunların başında da eğitim bazlı faaliyetlerimiz geliyor. Kadınlarımıza düzenli olarak açtığımız ilkyardım kurslarımız devam ediyor. Daha önce bu konuda Uşak Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Çakın ile İl Sağlık Müdürlüğümüz bir protokol yaptı. Buna göre kadınlarımızdan aldığımız ilkyardım kursu başvurularını kabul ediyoruz ve sınıflar açılıyor. Buradaki kurslarda eğitim alan kadınlarımıza katılımcı belgesi değil, Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı ve yetkinliğe bulunduğuna dair sertifika veriliyor. Sertifikanın uluslararası alanda geçerliliği var” dedi.

uka3

Kurslara yoğun bir ilginin olduğunu belirten Ertuğrul, “Sınıflarda maksimum 20 kişi oluyor ve bir sınıf açılması ve kurs programı yapılması belli bir süreci gerektiriyor. Bu nedenle başvuruları kabul ediyoruz ve sıraya koyduğumuz kursiyer adaylarına kurs döneminde haber verip, katılımlarını sağlıyoruz. Kurslarımızın 6’ıncısı geçtiğimiz günlerde bitti. Ve ilerleyen günlerde bu çalışmamız sürecek” diye konuştu.

uka2

Editör: Ali ARASLI