Türkiye genelinde olduğu gibi Uşak’ta  da artan konut kiraları, son yıllardaki en yüksek seviyelere ulaştı. Türkiye’nin en büyük kiralama ve ikinci el satış platformlarından biri olan sahibinden.com verilerine göre kentteki en düşük ve en yüksek metrekareli konutun kiralarını baz alarak ortalama metrekare fiyatı, 71 TL 50 kuruş olarak belirleniyor.

4 KİŞİNİN RAHAT YAŞAYABİLECEĞİ KONUTLARIN KİRASI

4 kişilik ailelerin rahat yaşayabileceği 120 ila 135 metrekarelik konutların kiralarına bakıldığında ise, en düşük 2 bin 400 TL olan kira, en yüksek değer seçildiğinde ise 8 bin TL’ye kadar çıkıyor. En düşük ve en yüksek kira ortalaması baz alındığında, 4 kişilik bir ailenin yaşayabileceği bir evin kirası, 5 bin 200 TL olarak hesaplanıyor.

Kentte 4 kişilik bir ailenin rahatlıkla yaşayabileceği en pahalı konutlar Fatih, Kemalöz ve Cumhuriyet Mahallelerinde yar alıyor. Bu mahallerde ortalama kiralar ise 7 bin ila 7 bin 500 TL arasında.

ASGARİ ÜCRETİN YARISINDAN FAZLASI KİRAYA GİDİYOR

Uşak'ta 1 TL'ye çay  haberlerinin ardından kahveci esnafından ilk reaksiyon Uşak'ta 1 TL'ye çay haberlerinin ardından kahveci esnafından ilk reaksiyon

Kiralardaki gelinen seviye, asgari ücretle geçimin hükümsüz hale geldiğini gözler önüne seriyor. Asgari ücrete gelen son zamma rağmen, kiraların yüksekliği ve maaşın neredeyse yarısından fazlasının kiraya gitmesi, yaşamın her geçen gün zorlaştığına dikkat çekiyor.

Editör: Ali ARASLI