Ekonomi alanında uzman gazeteci ve paramedya.com Genel Yayın Yönetmeni Remzi Özdemir, konut fiyatlarındaki balonun sebeplerinden birinin de arsa fiyatlarındaki manipülasyon olduğunu kaydetti. Yeniçağ TV’ye değerlendirmeler yapan Özdemir, “Bazı arkadaşlar çıkıp inşaat maliyeti diyor ve burada inşaat maliyetinden çok arsa manipülasyonuna da dikkat çekmek lazım. Buradaki sorun arsa değerinin yüksekliğidir” dedi.

Özdemir’in söz konusu yaklaşımıyla ilgili görüş belirten Uşak’taki bir müteahhit, arsa fiyatlarının konut fiyatlarına çok ciddi boyutta etkisinin olduğunu ve kentte konut yapılabilecek arsa fiyatlarının metrekare bazında 5 bin TL ile 9 bin TL aralığında seyrettiğini ifade etti.

ÖZDEMİR: KONUTTA YÜKSEK ARSA FİYATLARI ETKEN

Ekonomi alanında uzman gazeteci ve paramedya.com Genel Yayın Yönetmeni Remzi Özdemir, konut fiyatlarındaki balonun sebeplerinden birinin de arsa fiyatlarındaki manipülasyon olduğunu kaydetti. Yeniçağ TV’ye değerlendirmeler yapan Özdemir, şöyle konuştu: “Faizin enflasyona neden olduğu bir düşünce, konut fiyatlarının bu noktaya gelmesini sağladı. Fiyat algısı bozuldu ve uygulanan ekonomi politikası ülkeyi bu hale getirdi. AKP’nin ana politikası konut ve borsa üzerine kurulu. Borsada hep bir artış var ve bu şartlarda borsanın yükselmemesi lazım. Diğer tarafa bakıyorsunuz konut ve bu hükümet sürekli konutu destekliyor. Destekler, konut fiyatlarının hep yükselmesine neden oldu. Bol keseden verilen krediler, konutta yapay bir piyasanın oluşmasına neden oldu. Bazı arkadaşlar çıkıp inşaat maliyeti diyor ve burada inşaat maliyetinden çok arsa manipülasyonuna da dikkat çekmek lazım. Buradaki sorun arsa değerinin yüksekliğidir. Kimse konut alıp satamıyor ve arsada maliyetler arttı ve bunlar manipülatif ve İstanbul gibi kentsel dönüşümün olduğu yerlerde farklı fiyatlar ortaya çıktı. Bu nedenle ben konut fiyatlarında bir balonun varlığını göstermiyor ve ispat ediyor. Türkiye’de 5 veya 4 milyona bir ev satılıyorsa, burada balondan söz etmek gerekiyor. Konut fiyatlarında bir balon var ve yoksa bu ülkemizdeki son gelişmelerde konut fiyatlarında balon olamaz.  Bağcılardaki evi satıp İspanya’dan ev alıyorsanız burada bir balondan söz etmek lazım.”

MERKEZ BANKASI FAİZ ARTIRIRSA KONUT KREDİLERİ 3’E ÇIKAR

Özdemir, “Merkez Bankası’nın faiz artırmasına kesin gözüyle bakılıyor ve bu faiz trendinin devam edeceğini gösteriyor ve bu durum da konut fiyatlarına yansıyacaktır.  24’ündeki para kurulu toplantısının ardından konut kredi faizleri yükselecek ve 3’ün üzerine çıkacak ve kimse yeniden 1’e düşmesini beklemesin. Bazı reklamlarda var ve bankalar buradaki farkı inşaat şirketlerinden alıyor. Şirketler de size satılan konut fiyatına ilave ediyorlar.  Türkiye’de konut satışları düşüyor ve aylardır düşüyor mu düşüyor. Yüzde 50’ye yakın bir satışın düşmesi neyi ifade ediyor? Bu artık vatandaşın konuta erişiminin olmadığını gösteriyor. Vatandaş konuta erişemiyor ve son 1 ayda ne oldu? Faizler mi düştü? Halkın gelir seviyesi mi düştü? Bugün en kenar semtte evin fiyatı 4 milyon TL”.

UŞAK’TA DA ARSA FİYATLARI ÇOK YÜKSEK

Esnaf ve Kefalet Kredi oranları yüzde 17'nin üzerine çıktı Esnaf ve Kefalet Kredi oranları yüzde 17'nin üzerine çıktı

Son dönemlerde Uşak’ta da arsa fiyatları çok yüksek boyutta seyrediyor. Konuyla ilgili görüş belirten Uşak’taki bir müteahhit, konut projesi yapılabilecek arsaların birim maliyetlerinin minimum 5 bin TL’den başladığını ve muhite göre 6, 7, 8 ve 9 bin TL’li rakamları gördüğünü ifade etti. Aynı müteahhit, “Konut fiyatları çok yüksek ve beklenen satışları yapamıyoruz. Bunun sebeplerinin başında Sayın Remzi Özdemir’in de belirttiği gibi yüksek arsa fiyatları geliyor. Bu sorun sadece son birkaç yılın sorunu değildir. 2014’ten sonra arsa fiyatlarında ciddi bir şişkinlik oluştu ve talep olduğu için fiyatlar giderek tavan yaptı. Şu anda en zirve noktasına gelmiş gibi görünen fiyatlar var ve böyle giderse önümüzdeki yıl, bu fiyatları da arar oluruz. Arsadaki manipülasyon ilimiz ve diğer kentlerde konuta erişimi engelliyor” dedi.

Editör: Ali ARASLI