Merkez Bankası, politika faizini 500 baz puan daha artırdı. Bankadan yapılan açıklaya göre faizler yüzde 40 seviyesini buldu. Bu nedenle paranın Türk Lirası mevduatta tutulması daha uygun görüldü. Bunun yanı sıra parasal sıkılaşmanın da devam edeceği vurgulandı. Enflasyonla mücadele için parasal sıkılaşmanın olmazsa olmaz olduğuna dair bilgi notu dikkat çekti.

Merak edilen konuların başında, konut ve otomobil piyasasının durumu geliyor. Konut ve otomobil piyasasında enflasyon bazında düşüşler devam edecek gibi görünüyor. Piyasada ortalama 3 ila 5 milyon TL arasında konut fiyatları ve bu bunlar son 4 aydır hiç zam görmedi. Hatta bazı illerde fiyatlar geriye doğru gidiyor. Çünkü konut alımı için eski faiz ortamı yok. Aynı şekilde otomobil almak için de 3 yıl önceki şartlar çok değişti. Geçen yıl rica minnet otomobil satanlar, artık sıfır faizli krediler uyguluyor. Sıkıntı, otomobilin 1 milyon TL ve üzerinde olması. Vatandaşta bu parayı birden çıkaracak gücün olmaması, alım ve satımı engelliyor.

Uşak'ta bükme ve katmer 2024 yılında ne kadara satılıyor? Uşak'ta bükme ve katmer 2024 yılında ne kadara satılıyor?

5 MİLYONU ŞAK DİYE EVE KİMSE VEREMEZ

Ekonomi gazetecisi Remzi Özdemir, kimsenin bu ortamda 5 milyonu peşin ödemeyeceğini belirtti. Remzi Özdemir, konut fiyatlarının enflasyon karşısında eriyeceğini belirtti. Özdemir, faiz oranlarının pik yaptığı dönemde de konut alınabileceğini kaydetti. Özdemir, “Konutu yüksek faizle alıp, sonradan yapılandırmak da bir seçenek” dedi.

UŞAK’TA KONUT FİYATLARI SABİT SEYREDİYOR

Uşak’ta konut fiyatları durağan seyrediyor. Kentteki en değerli mahalle Kemalöz ve Cumhuriyet olarak görülüyor. Bunun dışında Fatih ve Atatürk Mahallesinde de konut fiyatları ortalama seviyede. Fakat rakamlar, son dönemlerde bir türlü yükselmedi. Hatta bazı ilanlarda fiyatlarını düşürenler var. Enflasyon hesabı yapıldığında, Uşak’ta ve ülke genelinde konut fiyatları geriye gidiyor. Merkez Bankası’nın son faiz artışı konuttaki yatay seyri, aşağı yönlü değiştirebilir. Konut fiyatları önümüzdeki günlerde enflasyona karşı ezilebilir.

UŞAK PORT HABER

Editör: Ali ARASLI