Uşak Valiliği, geçtiğimiz günlerde CHP Uşak İl Başkanlığı’nın Dr. Nihat Tosun hakkındaki paylaşımı ve haberler üzerine bir açıklama gereği duydu. Laikliğin vahşi bir Avrupa ürünü olduğuna dair açıklamaları olan Uşak Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden Dr. Nihat Tosun hakkında yapılan suç duyurusunun ardından, CHP’den bir açıklama daha geldi. CHP Uşak İl Başkanlığı, sosyal iletişim ağı facebook üzerinden Uşak Valiliği’nin konuyla ilgili soruşturma izni vermediğini bildirdi. Söz konusu durumun haberleştirilmesi üzerine, Uşak Valiliği de bir açıklama gereği duydu.

Uşak'taki bir maganda, Buray'ın ve mankenlerin olduğu afişi söküp 'hadım ettim' mesajı gönderdi Uşak'taki bir maganda, Buray'ın ve mankenlerin olduğu afişi söküp 'hadım ettim' mesajı gönderdi

Uşak Valiliği’nin yaptığı açıklamaya göre, Dr. Nihat Tosun hakkında her hangi bir soruşturma yapılmadığı bildirildi. Uşak Valiliği, aynı açılamada, Dr. Nihat Tosun’un Laiklik karşıtı açıklamalarını facebook üzerinden paylaşan Uşak İl Müftülüğü personeli hakkında, ihmal veya kasıtlı davranış bulunup bulunmadığına dair müfettiş incelemesi yapıldığı bildirildi.

Uşak Valiliği’nin yaptığı açıklamaya göre ‘Laiklik vahşi Avrupa ürünüdür’ diyen Dr. Nihat Tosun’un yerine, müftülük personelinin müfettiş incelemesinden geçtiği anlaşıldı.

Uşak Valiliği’nin konuyla ilgili açıklamasını aynen iletiyoruz;

“Bazı yerel basın yayın organlarında “Laiklik vahşi Avrupa ürünüdür.” diyen Uşak Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden Dr. Nihat Tosun hakkında savcılığa yapılan suç duyurusu üzerine adı geçen şahsa Valilikçe soruşturma izni verilmediğine dair gerçeği yansıtmayan haberlerin yer aldığı görüldüğünden, aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.

  1. Adı geçen öğretim üyesi hakkında soruşturma yapılabilmesi Valiliğin vereceği izne bağlı bir husus olmadığından Nihat Tosun hakkında Valiliğimizce “4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun” gereğince yapılmış bir ön inceleme ve verilmiş bir karar bulunmamaktadır.
  1. Valiliğimizce yapılan ön inceleme sonunda verilen “soruşturma izni verilmemesi” kararı Diyanet İşleri Başkanlığınca onaylı “İlim ve Hikmet Dersleri” kapsamında Nihat Tosun tarafından verilen vaazın facebook hesabından canlı olarak yayınlanmasında Müftülük personelinin ihmali bulunup bulunmadığına dair olup; konu Diyanet İşleri Başkanlığı müfettişlerince incelenmiş ve Müftülük personelinin herhangi bir ihmal ve kasıtlı davranışı belirlenmediğinden, Valiliğimizce Müftülük personeli hakkında soruşturma izni verilmemiştir.

Kaldı ki 4483 sayılı Kanuna göre verilen kararlara karşı idari yargıya itiraz hakkı mevcutken hukuki süreci devam eden bir konunun manipüle edilerek haber olarak sunulmasının en azından iyi niyetten yoksun bir davranış olduğu da izahtan varestedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

UŞAK PORT HABER///

Editör: Ali ARASLI