Motorin grubuna yapılacak olan zam belli oldu. Uşak’taki akaryakıt sektörü kaynakları, kendilerine gelen yazılı bildirime göre motorinin litre fiyatının 1,38 TL artacağını bildirdi. Sektör kaynakları, yine son dakikaya kadar karar ve yetkinin EPDK’da olduğunu ifade etti. Benzin grubunda her hangi bir artış olmayacağını bildiren sektör kaynakları, benzin ve LPG fiyatlarında her hangi bir artış beklenmediğini belirtti. Sektör kaynakları, şu ifadeleri kullandı:

Ata Park'taki bu uygulama Uşak'ın çarşı esnafına zarar veriyor Ata Park'taki bu uygulama Uşak'ın çarşı esnafına zarar veriyor

“Akaryakıta artık zamlar lira lira geliyor. Önceleri kuruş kuruş artışlar olurdu ve artık bu dönem bitti. Çünkü enflasyon ve paranın değer kaybetmesi nedeniyle zamlar artık daha yüksek meblağlarda gelmeye başladı. Tabii ücretlerde de ciddi artışlar oldu. Beklentimiz, alım gücünün yüksek olmasıdır. Alım gücü olduğu müddetçe fiyatın çok bir önemi yok”.

UŞAK’TA RAKAM, 43 TL’YE DAYANACAK

Söz konusu zam uygulanırsa, Uşak’ta motorin fiyatları 43 TL’ye dayanacak. Buna göre kentte şu anda 41,33 TL olan motorinin litre fiyatı, 42 TL 71 kuruşa çıkacak. Bu tabloya göre ayda 1 zam gelmesi durumunda, 2024’ün ortasında motorinin litre fiyatının 50 TL olması öngörülüyor. Benzer şekilde benzin fiyatlarının da zaman içinde yükseliş gösterme ihtimali var. Önceleri gelen zamların yanı sıra, şu anda ÖTV dilim artışı da uygulanıyor. 16 Temmuz 2023’ten itibaren başlayan ÖTV dilim artışları da akaryakıt fiyatlarının bu denli şişmesinin sebebi oldu. Enflasyon rakamları, döviz kuru ve dünya genelindeki ekonomik ve siyasi durum, akaryakıt fiyatlarındaki yükselişin temel nedeni.

Editör: Ali ARASLI