Uşak’ta öğlen yemeklerinde tercih edilen 3 ila 4 kap yemekten oluşan tabldot fiyatı 70 ila 100 TL aralığına çıktı. İstanbul, İzmir, Aydın ve Manisa gibi kentlere göre daha uygun fiyatta olan Uşak’ta, ortalama 90 TL fiyatı dikkat çekiyor. Kent merkezinde bulunan ve lokantalarda, 4 çeşit yemeği esnafın yanı sıra, üniversite öğrencileri de tercih ediyor. 

Uşak'ta büyük yangın kontrol altına alındı Uşak'ta büyük yangın kontrol altına alındı


AYLIK ÖĞLEN YEMEĞİ GİDERİ 2500 TL
Uşak’ta normal ve makul bir öğlen yemeğinin aylık maliyeti 2 bin 500 TL’yi buluyor. Çorba, salataya veya yoğurt, ana yemeğin yanında pilav veya makarna sunuluyor. Yemek fiyatlarının hala maliyete yakın bir seviyede satıldığını belirten esnaf, fiyatların yüksek olmadığını ifade ediyor.
Uşak Kentsel Dönüşüm Bölgesi’nde faaliyet gösteren bir esnaf, maliyetlerin çok yükseldiğini belirtti. Aynı esnaf, şöyle konuştu:
“Bu yemeği İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde 150 ila 200 TL’den aşağıya satmazlar. Çünkü orada kira ve bazı giderler buraya göre daha yüksek. Sattığımız yemeğin maliyetini çıkarıp üzerine biraz da kar ettiğimiz zaman tamam diyoruz. Çünkü her şeyin fiyatı yükseldi. Kıymanın kilosu 400 lirada olmuş. Kuru fasulye dahi 80 liradan aşağıya değil. Bunun ekmeği, peçetesi, suyu ve görülmeyen giderleri de var. En büyük giderimiz işçilik zaten. Asgari ücrete yüzde 50 gibi bir zam geldi ve bizim fiyatlarımız 70 TL’den 90 TL seviyesine çıktı”.
Öte yandan kentteki esnafın bir bölümü etli ve etsiz menülerde fiyat ayrımı yapmaya başladı.

Editör: Ali ARASLI