Uşak'ta ikinci el hafif ticaride en çok satan marka ve modeller ne? Uşak'ta ikinci el hafif ticaride en çok satan marka ve modeller ne?

Yeni eğitim ve öğretim yılı öncesinde, okul servisi fiyatları, geçtiğimiz yıla nazaran yaklaşık yüzde 60 oranında artış gösterdi. Buna göre yeni dönemde en kısa mesafe için tarife 1.500 TL olarak belirlendi. Söz konusu fiyat artışında artan akaryakıt ve diğer girdi maliyetlerinin etkili olduğunu belirten kentteki servisçi esnafı, tarifenin tam anlamıyla uygulanmasının da zor olduğunu ve velilerin durumuna göre pazarlıkların yapılabileceğini belirtti.

sevis2

UŞAK’TA SERVİS FİYATLARI CEP YAKACAK

2023-2024 Eğitim ve Öğretim Yılı, 4 Eylül 2023 günü başlayacak ve okul öncesi ile birinci sınıf üstü tüm öğrenciler 11 Eylül 2023 Pazartesi günü tam anlamıyla ders başı yapacaklar. Uşak’ta yaklaşık 70 bin öğrenci bu yıl okula gidecek ve evleri okula uzak olanlar, servis ve diğer imkanlarla ulaşımlarını sağlayacaklar. Kentte bir süre önce 9 TL olan öğrenci otobüs biniş ücretinin yanı sıra, okul servislerine de zam yapıldı ve yeni dönemde en kısa mesafe olan 0 - 3 kilometre için 1.500 TL rakam belirlendi. 3 ila 15 kilometre için 1.600 TL ve 15 kilometre üzeri için de 1.800 TL fiyat biçildi. Söz konusu fiyatların geçen yıla göre yüzde 60’ın üzerinde zamlı olduğunu belirten servisçi esnafı, zammın olmaması durumunda okullara ulaşımın felç olacağını ve ayakta kalamayacaklarını söyledi. Rakamların asgari ücret ve biraz üstü rakamlarla hayatını idame ettiren aileleri için yüksek olacağını belirten kentte bir servisçi esnafı, “Bu yıl tarife belli oldu ve bizler yine de elimizi taşın altına koyarız ve elimizden gelen indirimi yaparız” dedi.

servis1

1200 LİRANIN ALTINA DÜŞERSE ZARAR EDER

Taşıma bedelinin en alt düzeyde bin TL’nin altına düşmesi durumunda esnafın zarar edeceğini belirten bir servisçi esnafı, “Bu rakamlar bir çok veliye yüksek gelecektir diye düşünüyoruz. Fakat burada esnafın da yapacağı çok bir şey yok, çünkü akaryakıt fiyatlarıyla başa çıkamıyoruz. 1.500 lira bugün çok gibi gelebilir ama gerçekten bu rakamın çok fazla altına düşmemiz de imkansız. Maksimum inilebilecek fiyat belki veli ve servisçi arasında 300 TL olur ve 1200 TL’ye düşer. Bunun da altına düşerse servis zarar eder ve işletmelerin birer birer battığını görürüz. Servislerde hostes ve diğer maliyetler de var. Sadece akaryakıt maliyetini baz almamak lazım” dedi.

UŞAK DERİ KARMA OSB VE TEKSTİL OSB FİYATLARI DA ZAMLANDI

Öte yandan Uşak Servisçiler Esnaf Odası tarafından Deri Karma OSB ve Tekstil OSB’ye giden işçi servis fiyatları da zamlandı. 0-30 kilometre Uşak Deri Karma OSB için bir işçi taşıma bedeli 1500 TL olurken, 0-50 kilometre mesafedeki Tekstil OSB’deki bir işçinin taşıma ücreti ise 2000 TL şeklinde güncellendi. Karma OSB’deki 1 sefer hesabı minibüs, 1500 TL ve 1 sefer hesabı otobüs 2500 TL olurken, Uşak Tekstil OSB’de ise 1 sefer hesabı minibüs 1500 TL ve 1 sefer hesabı otobüs ise 3000 TL şeklinde fiyatlandı.

Editör: Ali ARASLI