Uşak, Manisa, Aydın ve İzmir'de benzin fiyatları indirimle ne kadara düştü? Uşak, Manisa, Aydın ve İzmir'de benzin fiyatları indirimle ne kadara düştü?

Balık sezonu geldi ve Uşak’ta balık pazarında da hareketlilik başladı. Pazartesi hariç haftanın hemen her günü kentte balık bulunuyor. Fakat Salı ve Cumartesi günleri İzmir’de bulunan halden ağırlıklı olarak ürün alınıyor. Balık fiyatları bu yıl yüksek seyrediyor. Kış sofralarının vazgeçilmezi olan hamsinin kilosu 100 TL’den aşağı değil. Hamsinin kilogram fiyatı Uşak, İzmir, Aydın ve diğer Ege bölgesi illerinde 100 ila 150 TL aralığında. Piyasadaki en ucuz ürün İzmir sardalya ve kilogramı 80 TL civarında satılıyor.

KARADENİZ SOMUNU 270 TL!

Karadeniz somonuna ise yaklaşmak pek mümkün değil. Norveç somununun kilosu 350 TL dolaylarında ve Karadeniz’de bundan aşağı kalır yanı yok. Karadeniz somunu, 250 ila 270 TL bandında seyrediyor. Minik çipuraların kilogramı bir çok yerde 100 ila 120 TL fakat bu şekilde ürünün tadı istenen düzeyde olmuyor. Büyük çipura ise 200 TL civarında. 2 adet iri boy çipura 1 kilogram geliyor ve adet başına 100 TL gibi bir rakam ortaya çıkıyor.

BALIKÇI ÇALIŞANLARI: BİZİM ŞANSIMIZ BU İŞİ YAPMAMIZ

Balıkçıda çalışanlar haftada en az 2 gün evine balık götürdüğünü belirtiyor. Balıkçıda temizleme ve paketleme işlemi yapan bir çalışan, şöyle söylüyor:

“Biz bu işi yaptığımız için balık yiyebiliyoruz. Fakat rakamlar gerçekten pahalı ve vatandaş önceleri her hafta alıyorsa, şimdi 2 veya 3 haftada bir alıyorlar. Çoğunun evine ayda 1 adam akıllı balık giriyor. Tabii alım gücü yüksek yüzde 10 ila 20’lik kesimde hiçbir sıkıntı yok. Onlar alacağı balığın fiyatın bakmıyorlar. Taze mi değil mi? İlgilendikleri konu bu. Fakat asgari ücretli bir ailenin bu şartlarda ayda 1 kilo hamsi yemekten başka çaresi yok.”

Balıkçı esnafı ise, eski karların olmadığını belirterek, şöyle konuştu:

“Mazotun litresi yüksek ve nakliye bedeli ciddi anlamda biniyor. İnsan kaynağıyla bu işi yapmak zorundayız ve yevmiyeleri çıkarmamız lazım. Eski kar marjları artık yok. Bizim artık adımız patron. Bugün patron demek ayda 1,5 bilemedin 2 asgari ücret kazanan adam demek. İşletmeyi ayakta tutmak, ürünleri sürekli tezgaha koymak ve çalışanların maaşlarını ödemek hiç kolay değil”.

Editör: Ali ARASLI