Uşak’ta şehiriçi otobüsler tekrar kartlı sisteme geçiyor

Yalım'ın meclis üyesi adayı Kudret Yörük: Şovu bırakın, emekliye 1000 lira sözünüzü tutun Yalım'ın meclis üyesi adayı Kudret Yörük: Şovu bırakın, emekliye 1000 lira sözünüzü tutun

Uşak’ta özel denetimli halk otobüslerine kartlı sisteme geçiş için cihazlar takılmaya başlandı. Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, kartlı sistemle ilgili cihazların otobüslere takıldığını duyurdu. Kentteki bir otobüsten fotoğraf paylaşan Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, “Bir sözümüzü daha yerine getiriyoruz. Kartlı sistem cihazları araçlara takılmaya başlandı. Modern toplu taşıma hizmeti şehrimize hayırlı olsun” ifadesini kullandı.  

MONTAJLAR TAMAMLANINCA KARTLI SİSTEME GEÇİLECEK

Konuyla ilgili görüştüğümüz Uşak Belediyesi yöneticileri, yaklaşık 4 ay önce yapılan kartlı sistemle ulaşım ihalesinin itiraz nedeniyle geciktiğini bildirdi. Sistemin Uşak Belediyesi kontrolünde olacağını ve esnafa uygun bir modelin hayata geçirileceğini belirten belediye yöneticileri, şu bilgiyi verdi: “Yakın bir zamanda montajlar tamamlanacak. Daha sonra araçların sisteme entegrasyonu bitirilip, kartlı sistemle ulaşıma geçilecek. Sistem kurulumu tamamlandıktan sonra, vatandaşımız edineceği kartlarla düzenli olarak ulaşımını sağlayacak”. Uşak Belediyesi yöneticileri, sistemin yaklaşık 2 ay içinde kurulacağını ve faal hale geleceğini belirtti. 

OTOBÜSÇÜLER: 65 YAŞ ÜSTÜ KAÇ KİŞİ BİNDİĞİ ORTAYA ÇIKACAK

Konuyla ilgili görüştüğümüz bir otobüsçü esnafı, işletmecilere belediyeden çağrı yapıldığını ve cihazları bazı durakların taktırdığını belirtti. Aynı otobüsçü esnafı, 65 yaş üzeri ücretsiz taşınan yolcunun günde 10’dan fazla olduğunun da ortaya çıkacağını belirtti. Günlük ortalama 60 ila 100 arasında 65 yaş üstünü ücretsiz taşıdıklarını belirten aynı esnaf, şöyle söyledi:

“Kartlı sistemin bize en büyük yararı, 65 yaş üstü olarak bilinen ve çoğu zaman ekmek almaya dahi otobüsle giden kesimin ne kadar olduğunu ortaya çıkarmak olacak. Bugüne kadar günde 100’e yakın 65 yaş üstü taşıdığımızı ifade ediyorduk. Bakanlıktan ise sadece günlük 10 yolcu için destek geliyordu. Şimdi günde kaç tane yolcu taşıdığımız net bir şekilde ölçümlenir”. 

Editör: Ali ARASLI