Yerel seçimlere sayılı günler kaldı ve siyasi partilerin adayları da hemen hemen büyük oranda belli oldu. Dünden Uşak’taki vatandaşlar, Ankara kodlu bir telefonla aranarak yerel seçim anketi yapıldı. Ankette sadece 5 siyasi partinin adayının sorulması dikkat çekti. Saadet Partisi’nin adayının ankete dahil edilmemesi kafalarda soru işareti bıraktı.

ANKARA KODLU TELEFONLA ANKET YAPILIYOR

Uşaklı seçmenlere yönelik Ankara kodlu bir telefonla anket yapılıyor. Cevap verildiğinde, 2024 yerel seçim anketi olduğu tele sekreter tarafından iletiyor. Ankette AK Partili Mehmet Çakın için 1’i, CHP’li Özkan Yalım için 2’yi, İYİ Partili Muhammet Gür için 3’ü, MHP’li Sezer Ateş için 4’ü ve Yeniden Refahlı Erol Korkmaz için de 5’in tuşlanması isteniyor. Anketin kim veya hangi kurum tarafından yapıldığı belli değil.

SAADET PARTİSİ’NİN ADAYI NEDEN YOK?

Ankette sadece 5 adayın olması, bunun yönlendirme bir anket olduğu izlenimini veriyor. Saadet Partili Ramazan Yavuz Acar’ın adının yer almayışı da dikkat çekti. Anket şirketlerinin yaptığı geleneksel yoklamalarda, farklı yaş, meslek, eğitim düzeyi ve benzeri konularda bir ayrım yapılıyor. Ayrıca anketlerde farklı sorular sorularak bireylerin genel eğilimi de bilimsel olarak ölçümleniyor.  Sağlıklı olan bu tür telefonları cevaplamadan kapatmak. Çünkü bunların hiçbiri gerçek anlamda anket değil.

Uşak Belediyesi yönetimini 'Yörük' endişesi bastı! Uşak Belediyesi yönetimini 'Yörük' endişesi bastı!

UŞAK’TA ÖNCEKİ YEREL SEÇİMDE AK PARTİ VE İYİ PARTİ YARIŞMIŞTI

Öte yandan Mart 2019 seçimlerinde de bir çok anket yapılmış ve kentte AK Parti ve İYİ Parti arasında geçen bir seçim olmuştu. AK Parti, en güçlü olduğu dönemde, seçimleri yaklaşık 1700 gibi bir farkla kazanmıştı. Uzun süre tartışma konusu olan İYİ Parti ve AK Parti oyları, defalarca sayılmıştı.

Editör: Ali ARASLI