Yıllık 200 milyon dolar cirolu tekstil devi nasıl battığını anlattı! İflasın eşiğindeki tekstilcileri de uyardı! Yıllık 200 milyon dolar cirolu tekstil devi nasıl battığını anlattı! İflasın eşiğindeki tekstilcileri de uyardı!

Uşak’ta şehiriçi otobüsçü esnafı, artan akaryakıt ve diğer giderler nedeniyle zam talebinde bulunmaya hazırlanıyor. 9 TL olan öğrencinin geçen yıldan bu döneme yaşanan enflasyon koşulları nedeniyle 15 TL ve 12,5 TL olan yetişkin fiyatının da 20 TL olmasını isteyen otobüsçü esnafı, maliyetler ve araçların amortismanına yetişmediğini aktarıyor. Konuyla ilgili görüştüğümüz şehiriçi otobüsçü esnafı, en son Ağustos 2023’te fiyatlara zam geldiğini ve o günden bugüne bir çok ürün ve hizmetin maliyetinin arttığını kaydetti.

Otobüsçü esnafı maliyetlerle başa çıkamıyor

Uşak’ta 197 şehiriçi yolcu taşıma işi yapan otobüsçü esnafı bulunuyor. Basit usulde vergiye tabii olan otobüsçü esnafı, en son Ağustos 2023’te fiyatları güncellemişti. O dönemde belediye meclisinde görüşülen zam talebinde 10 TL öğrenci ve 15 TL de yetişkin ücreti talep edildi. Fakat dönemin belediye yönetimi 9 TL öğrenci ve 12,5 TL de yetişkin fiyatı uygun buldu.  Fiyatların arttığında motorinin litre fiyatının 38 TL dolaylarında olduğunu belirten otobüsçü esnafı, bugün ise rakamın 45 TL’yi gördüğünü kaydetti. Mazot fiyatının yanı sıra; lastik, tamir ve bakım giderleri, personel maaşı, sigorta ve Bağ-Kur primlerinde artış olduğunu dile getiren esnaf, yeni araç talep eden vatandaşın haklı olduğunu fakat kazançların çok düşmesinden dolayı bunun çoğu esnaf tarafından sağlanamadığını aktarıyor.

ESNAFIN TALEBİ FİYATARA EN AZ YÜZDE 50 ZAM

Esnaf fiyatların en azından yüzde 50 civarında da olsa zamlanmasını istiyor. Yetişkin için 20 TL ve öğrenci için de 15 TL talep eden otobüsçü esnafı, şu ifadeleri kullandı: “Bir çok ürün ve hizmete zam geliyor. Otomotiv sektöründeki tüm yedek parça ve lastik gibi malzemeler her ay düzenli olarak zam görüyor. Bakım ve tamir giderleri de genel enflasyona oranla sistematik artıyor. Böyle bir ortamda hala Ağustos 2023’ün fiyatlarıyla taşıma yapıyoruz. Otobüsçü esnafı zararına çalışıyor ve bunun önüne geçilmesi için ilerleyen günlerde yeni bir zam talebinde bulunacağız”.

KAYAAĞIL HATTINDA TEK SEFERDE 3 YOLCU ANCA TAŞIYORUZ

Uşak Belediyesi’nin Kayaağıl Termal tesislerine yolcu taşıyan ve Dikilitaş hattına bağlı olan otobüsün durumunun daha kötü olduğu öğrenildi. 100 TL olan Kayaağıl giriş ücretinin 250 TL olmasıyla birlikte, buraya giden vatandaş sayısında bir düşüş oldu. Düşüşten otobüsçü esnafı da olumsuz etkilendi ve tek gidiş ve gelişte 3 yolcu sayısına kadar düşüldü. Esnaf, Dikilitaş hattının havuzundan desteklenen Kayaağıl hattının devamlılığı için belediyeden yakıt desteği bekliyor. 

Editör: Ali ARASLI