Yunan askeri Uşak’ı terk ederken esir aldığı ve yol göstermesini istediği Yusuf’u Uşak’ın Mende (Kaşbelen) Köyünde şehit etti. Köylülerin anlattıklarına göre Yusuf Yunan birliklerini düşükkaya mevki denilen bölgeye yönlendirdi, kapana sıkıştıklarını gören Yunanlar Yusuf’u orada şehit ettikten sonra eşyalarının çoğunu geride bırakarak kaçtı.

Uşak'taki Selçuklu Yıldızı'na Atatürk'ün görüntüsünü monte ettiler Uşak'taki Selçuklu Yıldızı'na Atatürk'ün görüntüsünü monte ettiler

Uşak Mende (Kaşbelen) Köyünde ikamet eden Osman Cin (73) Yunanlılar tarafından Mende Köyünün hemen dışında şehit edilen Yusuf’un hikayesini şu şekilde anlattı; “ Bize 3-5 kilometre uzaklıktaki Çınar Köyü var orada İnce’nin Mehmet diye biri vardı Mehmet Kaya derdi ki burada şehit edilen kişi 3-4 gün meydanda sonra  ben gömdüm.  Ona sordum nasıl olduğunu; ‘Orada çok büyük bir azat ağacı var Yunanlılar onun dibinde silahların, araç gereçlerine bakım yaptıktan sonra Yusuf  öncü birliği dereye doğru gönderiyor dere tabi iki minare yüksekliğinde bir yer, öncü grup derede sıkışınca haber göndererek Yusuf’un kendilerini yanlış yönlendirdiğini öldürülmesini istiyor ve Yusuf’u orada şehit etmişler.”

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ... 

Editör: TE Bilişim